11 kulüp daha Ulusal Lisans aldı

TFF Kulüp Lisans Kurulu, ilk kez geçen sezon hayata geçirilen Ulusal Kulüp Lisans Sistemi kapsamında yaptığı değerlendirmelerde ikinci aşamayı tamamladı. En üst 3 lig olan Spor Toto Süper Lig, Bank Asya 1.Lig ve Spor Toto 2. Lig’deki kulüpler için verilen ek süre içerisinde yapılan başvuruları, “Hukuki, Sportif, Altyapı, Personel ve Mali Kriterler” üzerinden denetleyen ve mali yapılarının uygunluğuna göre inceleyen TFF Kulüp Lisans Kurulu toplam 11 kulübe daha Ulusal Lisans verdi.

Böylece; Boluspor, Adanaspor A.Ş., Gaziantep Büyükşehir Belediyespor, İskenderun Demir Çelikspor, Turgutluspor, Yeni Malatyaspor, Bandırmaspor, Kırklarelispor, Alanyaspor, Denizli Belediyespor ve Sarıyerspor kulüpleri Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazandı. Ayrıca, Fethiyespor’un 1.Lig lisansı için yaptığı başvuruyu yeniden inceleyen Kulüp Lisans Kurulu, verilen süre içerisinde eksikliklerin tamamlanmasından dolayı Fethiyespor’a Bank Asya 1.Lig’e göre Ulusal Lisans verdi. 

Lisanslı kulüp sayısı 31’e yükseldi

İlk değerlendirmesini 10 Mayıs tarihinde yapan Kulüp Lisans Kurulu bu toplantıda; Beşiktaş A.Ş., Bursaspor, Eskişehirspor, Fenerbahçe A.Ş., Galatasaray A.Ş., Gençlerbirliği, İstanbul BBSK, Kardemir D.Ç. Karabükspor , Kayserispor, Sivasspor, Trabzonspor A.Ş. ve Çaykur Rizespor A.Ş kulüplerinin UEFA Kulüp Lisans; Orduspor, Kayseri Erciyesspor, TKİ Tavşanlı Linyitspor, 1461 Trabzonspor, Fethiyespor, Kızılcahamamspor A.Ş., Pendikspor ve Şanlıurfaspor kulüplerinin Ulusal Kulüp Lisans almaya hak kazandığını karara bağlamıştı.

Kulüp Lisans Kurulu’nun bu toplantısında 48 kulübe ise başvuru dosyasındaki eksikliklerin giderilmesi için uyarıda bulunulmuş ve ek süre verilmişti. Kurul, Kulüp Lisans Talimatı’nın ilgili maddesi uyarınca da lisans almak için kulüp lisans başvurusunda bulunmayan Çankırıspor ve Mardinspor kulüplerine 100’er bin lira para cezası vermişti.

Böylece ikinci aşama sonunda toplam 31 kulüp Lisans aldı.

Kalan 37 kulübe ikinci ek süre verildi

Verilen ek süreye rağmen Kulüp Lisans Başvuru dosyasındaki eksiklikleri yerine getirmeyen kulüplere ise, Kulüp Lisans Talimatının 83/1. maddesinde düzenlenen kriter ihlallerine uygulanacak yaptırımların belirlendiği Talimatın Ek 10 tablosu ilgili hükümleri gereğince, çeşitli para cezaları ve eksikliklerin giderilmesi için nihai ek süreler verildi. 

Ocak 2011’de hayata geçen ve 3 yıllık geçiş sürecinin uygulandığı Ulusal Kulüp Lisans Sistemi ile kulüplerin gerekli eğitimi almış profesyonel kadrolarla çalışmaları, kulüplerin tüm genç takımlarını akademi ligleri seviyesine ulaştırmak ve liglerde elit oyuncuların yetişmesi ve kulüplerin UEFA standartlarında tesislere ve statlara sahip olmaları sağlanacak.

Kulüplerin mali disiplin altında tutularak, mali durumları ile ilgili daha dikkatli ve hassas davranmaları sağlanacak, tüm kulüplerin yıllık mali tablolarını sunmaları sayesinde, Türk Futbolunda mali şeffaflık adına büyük ve önemli adımların atılması elde edilecektir. Bu sayede mali fair play ulusal Liglerimizde garanti altına alınmış olacaktır.


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*