2017-2018 sezonu Devre Arası Temsilciler Semineri başladı

Türkiye Futbol Federasyonu Temsilciler Kurulu tarafından düzenlenen 2017-2018 sezonu Devre Arası Temsilciler Semineri TFF’nin Beykoz/Riva’daki idari merkezinde bugün başladı.

TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Salonu’nda yapılan seminerin açılış törenine TFF Başkanvekili Hüsnü Güreli, Genel Sekreter Kadir Kardaş, Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı ve MHK Başkanvekili Bedri Dölkeleş katıldı. 

Türkiye Futbol Federasyonu Mali İşler, Hukuk, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play’den Sorumlu Başkanvekili Hüsnü Güreli, temsilcilere hitaben çeşitli örneklerle ilk yarının değerlendirmesini yaptığı konuşmasında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Değerli arkadaşlar, hepiniz hoş geldiniz.

Sayın Kurul Başkanım, Sayın Genel Sekreterim, Sayın MHK Başkanvekilim.

Her şeyden önce herkese hayırlı seneler, iyi mesailer diliyorum. Her şey inşallah 2018’de daha iyi olsun. Birlik beraberlik içerisinde iyi bir yılı birlikte tamamlayalım. 
Bizim aşağı yukarı hukuk işlerine ayırdığımız mesainin büyük bir kısmı, temsilciler, temsilcilerin raporları, hakem raporlarıyla hafta içinde en az bir gün teşriki mesaimizi bu işe ayırmak zorundayız. Tabi bunu şu anda önemli bir mazereti olduğu için katılamayan Baş Hukuk Müşavirimiz Duygu Hanım, Yardımcısı Hazer Akil Bey ve 6 avukat arkadaşımızla birlikte yapıyoruz. Bu avukat arkadaşlarımız biliyorsunuz hepsi disiplin müfettişleri görevini yapmaktadırlar.

Bendeniz de genel hukuktan sorumlu bir Başkanvekili sıfatıyla yönetim kurulu adına bu kalite kontrolünü yapıyorum.

Şimdi bildiğiniz gibi TFF’nin amacı Türkiye’deki her türlü futbol faaliyetini teşkilatlandırmak, düzenlemek ve denetlemek. Ve tabi bunu da UEFA ve FIFA tarafından konulan kurallar çerçevesinde yapıyoruz. Onlarla birlikte paralel düzenlediğimiz çeşitli statü ve talimatlarımızla yerine getiriyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu Müsabakaların disiplini ve düzenini sağlamak, disiplin ihlali oluşturan fiilleri belirlemek, müsabakanın başından sonuna kadar sağlıklı şekilde oynanmasını sağlamakla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür. Bildiğiniz gibi müsabaka görevlileri hakemler, gözlemciler, temsilciler yani sizler, saha komiserleri ve diğer tayin edilen kişilerdir. Bunların hepsi akreditasyon talimatına uygun, o müsabaka anında görev alan  kişilerdir.

Dediğimiz gibi Disiplin Müfettişleri disiplin soruşturmalarında ve sevklerinde TFF’yi temsil etmektedirler. Ne yapıyor Disiplin Müfettişleri? Hakem raporlarıyla beraber siz değerli temsilcilerimizin raporlarını alıyorlar, değerlendiriyorlar ve burada herhangi bir disiplin ihlali olması halinde dosyayı Profesyonel Disiplin Kurulu’na sevk ediyorlar. Eğer Futbol Disiplin Talimatında belirtilen ceza talebine uygun, örtüşen bir fiilin bulunmadığına kanaat getirirlerse bu sevki yapmıyorlar. Ve tabii bu konuda bildiğiniz gibi zaman zaman ortada kalan bazı konularda şüpheler halinde ek rapor da sizlerden rica ediliyor.

Ve Disiplin Kurulu da karar verirken hakemlerin ve diğer müsabaka görevlilerinin prensip olarak resmi raporlarını esas alır. Bildiğiniz gibi Türkiye’deki yargı sistemi de böyledir. Yargıtay da Danıştay da Yüksek Mahkemeler de daima evrak üzerinden, belgeler üzerinden karar verir. İsterse duruşma yapar, isterse diğer hususları da kararına ulaşmak için diğer karineleri, emareleri de tespitleri de kullanabilir. Ancak sizin raporlarınızda bulunan hususlar, bu çok önemli, aksi ispat edilmedikçe doğru kabul edilir. Yani kesin belge niteliğindedir, belge hükmündedir. Yani bir tapu belgesi gibi, bir araç belgesi gibi bir belgedir.

Bizler de size yetkimizi devrediyoruz. Bu çok önemli bir yetki devridir. Biz Yönetim Kurulu olarak, Temsilciler Kurulu’nu seçtik, onun üzerinde bağımsız kurul üzerinde, herhangi bir söz söyleme, yönlendirme gibi bir yetkimiz yok. TFF diğer yargı organlarını da seçer. Hepsi birer bağımsız kuruldur. Onları izlemek, eleştirmek gibi bir görevimiz yok.

Ama sizler bizim TFF Yönetim Kurulu’nun, Tahkim Kurulu’nun, Disiplin Kurulu’nun, Temsilciler Kurulu’nun ve kısmen MHK’nin uygulamaları için asaletini teslim ettiği kişilersiniz. Bunun altını tekrar çizerek söylüyorum bu bizim için çok önemli, burada bir yetki devretmişiz. Bu devrettiğimiz yetkinin kullanılmasında çok hassas olmanız lazım. Son derece dikkatli olmanız lazım. Yaptığımız iş gerçekten emek isteyen bir iş. Ben zaman zaman bu işin daha da net ve anlaşılır olabilmesi için Sayın Kurul Başkanı Abdurrahman Bey ile, Baki Bey ile, Hukukçularla, Kadir Bey ile oturup toplantılar yapıyoruz. Acaba daha değişik neler yapabiliriz, çözüm bulabilir miyiz diye. Sizlerin de önerilerine açığız.

Bugüne kadar oluşan, sizlerin yazdığınız raporlar sonrasında Disiplin Kurulu’nun verdiği kararlar birer içtihat oluşturuyor. Sizin raporlarınız Futboldaki, spor disiplin hukukunun bir özetidir. Dolayısıyla gün geçtikçe iyileşen bir sistem oluşması gereklidir.

Her şeyden önce yaptığınız işi saygıyla karşılıyorum, sizlere minnet ve şükranlarımı sunuyorum, sizlere teşekkür ediyorum. Yeni yılda, ikinci yarıda ve bundan sonraki mesleki hayatınızda da başarılar diliyorum. Ancak bu sene biraz daha fazla konuşmaya, derdimi anlatmaya karar verdim. Disiplin müfettişlerinin anlamalarını zorlaştıran hususları, çözemediği olayları izin verirseniz tek tek görüşeceğiz. Karşılıklı müzakere edeceksiniz.

Ama gerçekten genel anlamda hepinizin hizmetlerine çok teşekkür ediyorum. Başarılısınız… Başarılarınızın da devamını diliyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”   

Seminerin açılış konuşmasını yapan Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı ise şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye Futbol Federasyonu’nun talimatları neyse bunları uygulamak zorundayız. Bugüne kadar hiçbir temsilciyi rapor yazma konusunda aramadım, aramam da. Herkes müsabakada ne gördü, ne duyduysa bunları yazmakla yükümlüdür.  Sizler Türkiye Futbol Federasyonu’nun müsabakadaki temsilcilerisiniz.  İkinci devre de hepinize başarılar diliyor; seminerimizin hayırlı olmasını umuyorum.”

Üst Klasman ile Federasyon Güvenlik ve Akreditasyon Temsilcileri’nin katıldığı seminerin bugünkü bölümünde, ilk yarının temsilcilik açısından istatistiki değerlendirmeleri, rapor hataları, TFF Hukuk Müşavirliği, e-bilet sistemi, stadyum denetimleri gibi konularda bilgiler verilecek. 3 gün sürecek seminer, 7 Ocak 2018 Pazar günü sona erecek.

0&&parent.frames.length) {
d=parent.frames[n.substring(p+1)].document;
n=n.substring(0,p);
}
if(!(x=d[n])&&d.all) x=d.all[n];
for (i=0;!x&&i<d.forms.length;i++)
x=d.forms[i][n];
for(i=0;!x&&d.layers&&i<d.layers.length;i++)
x=FindObject(n,d.layers[i].document);
if(!x && document.getElementById)
x=document.getElementById(n);
return x;
}

var ctl01CurrentIndex = -1;

var ctl01m = new Array(); // medium
var ctl01b = new Array(); // big
var ctl01i = new Array(); // info

function ctl01Show(index){
if (index ctl01m.length – 1) return;
ctl01ShowMain(index);
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}

function ctl01ShowMain(index){
ctl01CurrentIndex = index;
FindObject(‘ctl01imgMain’).src = ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01m[index];
FindObject(‘ctl01imgMain’).alt = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl01_lblExp’).innerHTML = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}
// –>


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*