TFF 

2018-2019 sezonu Temsilciler Semineri açılışı yapıldı

Türkiye Futbol Federasyonu Temsilciler Kurulu tarafından düzenlenen 2018-2019 sezonu Üst Klasman, Federasyon Güvenlik ve Akreditasyon Temsilcileri Semineri, bugün TFF’nin Riva’da yer alan idari merkezindeki Orhan Saka Salonu’nda başladı.

Seminerin açılış törenine TFF Başkanvekilleri Hüsnü Güreli ve Ali Dürüst, TFF Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Ali Düşmez, TFF Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Guguloğlu, Genel Sekreter Kadir Kardaş, Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı ile UEFA Müsabaka Organizasyonlar Sorumlusu Alexander Higgins ile Temsilciler Kurulu üyeleri katıldı.

Hüsnü Güreli: “Futbolun güzelliklerinin konuşulması 2024 adaylığımız için çok önemli”

Türkiye Futbol Federasyonu Mali İşler, Hukuk, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play’den Sorumlu Başkanvekili Hüsnü Güreli, temsilcilere hitaben yaptığı açılış konuşmasında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Öncelikle yeni sezon öncesinde siz değerli temsilci kardeşlerimle bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu paylaşmak isterim. Seminerlerin son gelişmeleri takip etme konusunda eşsiz bir fırsat olduğuna inanıyor, hepinize 2018-2019 sezonunda başarılar diliyorum. Bildiğiniz gibi geçen sezon devre arasında sizlerle Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkanvekili olmam itibarıyla seminerde bir aradaydık ve detaylı bir görüşme yapmıştık. Geçen sezonun ikinci yarısında da sizleri emeklerinizden dolayı tebrik ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Çok gelişme gösteren pozitif noktalara gittik, bu nedenle sizlere teşekkür ediyorum.

Sizler bizim hem  temsilcilerimizsiniz hem  de aynı zamanda vekillerimizsiniz. Yani TFF Başkanı ve Yönetim Kurulu’nun vekillerisiniz. Bu vekalet akdindeki ulvi kudsiyeti ve hukuki değeri anlatmama herhalde gerek yok. Disiplin müfettişlerinin incelemesi ile başlayıp Disiplin Kurulu, Tahkim Kurulu ile devam eden ve Anayasa Mahkemesi ile kesinleşen kararlar sürecinin başlangıcı tamamen sizin hadiseyi özetleyen hukuki belge olan raporlarınıza dayanıyor.

Bizi ve TFF markasını temsil etmeniz için size her türlü yetkiyi veriyoruz, emanet ediyoruz. Tabii bizim işimiz Türk futbolunun marka değerini korumak ve yükseltmek. Sizlerin de bu bilinçle hareket ettiğinizi biliyoruz ve çalışmalarınızda bunu gayet güzel şekilde izliyoruz. Birkaç hatırlatma yapmak istiyorum. FIFA ve UEFA’nın sporcu sağlığına hassas yaklaştığını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla Allah korusun tahliye durumunda merdiven boşlukları çok önemli. Bizim birinci görevimiz bunu düzeltmek. Bunu düzeltmek için çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Çünkü bu sağlıkla ilgili bir hadise ve ciddi bir konu.

Geçen sezon dikkat ettiğimiz ve gördüğümüz önemli bir konu da şu; maç başlamadan evvel her nedense herkes hakem koridorlarında ve çıkış tünelinde bulunuyor. Böyle bir şey olmaz. Sahanın içini temiz tutmak bizim görevimiz, kulübün görevi, akreditasyona sahip arkadaşların görevi ama sizlerin de tespit göreviniz var. Maç başlamadan evvel sahanın temiz olması lazım. Orada akreditasyonu olmayan arkadaşlar bulunuyorsa nazikçe usulen ihtar edelim, olmazsa da raporumuza yazalım, disiplin prosüdürleri uygulansın.

Talimatları uygulamaktan çekinmeyin, biz sizlerin her zaman yanınızdayız. Biliyorsunuz bu sene Video Yardımcı Hakem Sistemi uygulanacak. Bu bizim öncelikli konularımızdan birisi ve tanıtımı da Sayın Bakanımızın katılımı ile yapıldı. Çok güzel bir toplantı oldu. Yönetimimiz adına bu işi üstlenen İcra Kurulu Üyemiz Cengiz Zülfikaroğlu kardeşime de teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten dünyanın en iyi teknolojisini, en iyi odasını, en iyi organizasyonunu yapmışlar. Merkezi sistemin konuşlanmasını sağlayan firma ile de çok iyi çalışma yaptık. Kadir Kardaş Bey de çok emek verdi. Burada temel mantığı biliyorsunuz. Gol olmasına izin veriliyor, orada siyah beyaz bir durum görürse, VAR uyarıyor. İnceliyorlar, sonra hakeme bildiriyorlar. Hakem de bir işaret yapıp stadyumda kurulu olan monitöre gidiyor. Bu monitör bizim namusumuz olacak. Bu önemli bir konu. Tribünlerde çok heyecanlı seyirciler olabilir. Bu nedenle orada hiç kimsenin olmaması lazım, bu konuda hiçbir taviz vermeden çok dikkatli olmanızı istiyoruz. Çünkü buna, önleyici tedbirlere ihtiyacımız var.

Yedek kulübelerimizin güvenliği de çok önem arz ediyor. Geçen sezon kupa maçında istemediğimiz olaylar oldu. Yedek kulübesinde teknik kadro ve yedek futbolcular çok heyecanlılar. Tabi tribünler yakın ve yaşanan hadiseler, tahrikler olabiliyor. Bu da bizim hassasiyetimiz ve siz temsilcilerimizin çok dikkatli izlemeleri lazım.

Küfür ve şiddetin önlenmesi konusunda çok önemli gelişmeler kaydettik. Kulüplerimizin tedbir almalarını sağlıyoruz. Yine önümüzdeki aylarda 6222 sayılı yasada yeni düzenlemeler gelecek. Yüz eşleşmesi çok önemli bir teknoloji ve bazı kulüplerimiz bu sistemi istiyor. Manuel olmayan tamamen teknolojiye dayalı uygulama ile ilgili düzenlemeler önümüzdeki dönemde gelebilir.

Sizlerin yaptığı değerli çalışmalar, ülkemizin Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliğini alması için çok önemli. Eylül ayında UEFA kararı verecek. Dolayısıyla bu süreçte futbolumuzun güzelliklerinin konuşulması, 2024 adaylığımızı çok önemli şekilde destekleyecek. Bu bilinçle hareket edeceğinize inanıyorum, başarılı çalışmalarınızın devam etmesini diliyorum.”

TFF Başkanvekili Hüsnü Güreli, konuşmasının ardından seminerde sunum yapan UEFA Müsabaka Organizasyonlar Sorumlusu Alexander Higgins’e A Milli Takım forması hediye etti.

Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “2017-2018 sezonuna baktığımızda başarılı bir dönem geçirdik. Hepinize teşekkür ediyorum. Bizler TFF Başkanı ve Yönetim Kurulu’nu temsil ediyoruz. O temsil duygusuyla hareket etmemiz gerekiyor. İşimizi titizlikle yapmalıyız. Bunun bilincindeyiz. Sayın Başkanımız Yıldırım Demirören’in söylediği gibi duyduğumuzu ve gördüğümüzü raporlara yansıtırsak her şey kolaylaşır. Yeni sezonun daha da iyi geçmesini diliyorum.”  

Seminerin ilk günkü programında Temsilci İşleri Direktörü Baki Şahin tarafından yapılan program tanıtımı ve 2017-2018 sezon değerlendirmesinin ardından, UEFA Müsabaka Organizasyonlar Sorumlusu Alexander Higgins UEFA Delege Sistemi, Türker Tozar UEFA Medya Uygulamaları,  beIN SPORTS Teknik Operasyonlar Başkanı Bruno Bensimon, Yayıncı Kuruluş  ve Temsilci İlişkileri, Bülent Perut UEFA’da Güvenlik Temsilciliği sunumları yaptı. TFF Hukuk Müşavirliği tarafından temsilci raporlarının hukuki açıdan değerlendirildiği seminerin sonraki bölümünde temsilciler görsel ve yazılı sınava tabi tutuldu.

0&&parent.frames.length) {
d=parent.frames[n.substring(p+1)].document;
n=n.substring(0,p);
}
if(!(x=d[n])&&d.all) x=d.all[n];
for (i=0;!x&&i<d.forms.length;i++)
x=d.forms[i][n];
for(i=0;!x&&d.layers&&i<d.layers.length;i++)
x=FindObject(n,d.layers[i].document);
if(!x && document.getElementById)
x=document.getElementById(n);
return x;
}

var ctl01CurrentIndex = -1;

var ctl01m = new Array(); // medium
var ctl01b = new Array(); // big
var ctl01i = new Array(); // info

function ctl01Show(index){
if (index ctl01m.length – 1) return;
ctl01ShowMain(index);
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}

function ctl01ShowMain(index){
ctl01CurrentIndex = index;
FindObject(‘ctl01imgMain’).src = ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01m[index];
FindObject(‘ctl01imgMain’).alt = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl00_MPane_m_249_1080_ctnr_m_249_1080_ctl00_ctl01_lblExp’).innerHTML = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}
// –>


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*