TFF 

Bakan Kasapoğlu ve kulüp başkanları VAR Merkezi’ni gezdi

2018-2019 Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu’nda uygulanacak Video Yardımcı Hakem sisteminin işletileceği Riva’daki VAR Merkezi’nin tanıtımı yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Yönetim Kurulu üyeleri, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman ve kulüp başkanları, Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Merkezi’ndeki VAR Merkezi’ni gezdi.

Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Konya’da oynanan test maçı sırasında stadyumla direkt bağlantı kurulan VAR sistemini inceledi.

VAR sistemini test ettikten sonra basın mensuplarına görüşlerini aktaran Kasapoğlu, “Bu yardımcı unsur ile birlikte, hataları minimize etme noktasında daha güzel müsabakalar izleyeceğiz. Yeni sezonda tüm takımlarımıza başarılar diliyorum. Sporun amacı, birliği ve beraberliği pekiştirmek. Fair play ortamı içinde futbolumuzun güzelliklerini tüm ülke olarak her taraftar ve kulüp açısından yaşayacağız. Yeni sistemin hakem camiamıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Süper Lig’de 2018-2019 sezonuna Fenerbahçe’nin efsane futbolcusu Lefter Küçükandonyadis’in isminin verilmesine ilişkin, “Çok anlamlı bir isim. Lefter’in katkıları ve hatıraları hala zihinlerde. Lefter, bunu yaşatma ve beraberlik anlamında sporun ruhuna uygun bir isim” ifadelerini kullandı.

Süper Lig’de heyecan dolu bir sezon olması temennisinde bulunan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şunları kaydetti: “İnşallah kulüplerimiz, hem ülkemizde hem de uluslararası arenada bizleri çok güzel şekilde temsil ederler. Biz de onlarla gurur duyarız. Amacımız, sahalarda ve tribünlerde şiddetin olmaması. Güzellikle ve kardeşlikle maçların izlenmesi. Burada taraftarlara ve yöneticilere büyük görevler düşüyor. Herkes görevini yaparsa ümit ediyorum amaçladığımız hedefe de ulaşırız. Bundan da şüphemiz yok.”

VAR Merkezi

Video Yardımcı Hakem, Video Yardımcı Hakem Asistanı ve yeniden oynatma operatörünün maçı izlediği ve yayıncının video görüntülerine bağımsız olarak erişilip kontrol edilebildiği merkez, 350 metrekare kullanım alanıyla dünyanın en büyük Video İşletim Odası (VOR) niteliği taşıyor.

Dünyanın en önemli spor teknoloji şirketlerinden Hawk-Eye’ın teknolojisinin kullanıldığı merkezde aynı anda 9 maça kadar farklı müsabakada VAR sistemi kullanılabiliyor.

Türkiye’nin herhangi bir stadyumunda oynanan maçın beIN Sports tarafından sağlanacak görüntüsü, Türk Telekom’un fiber optik kablo sistemi ile Riva’daki merkeze ulaşacak.

VAR nasıl çalışıyor?

Video teknolojisi yalnızca maçın seyrini değiştiren kararlardaki bariz hataları düzeltmek için ve gözden kaçan ciddi olaylarda kullanılacak. Gol, penaltı/penaltı değil, doğrudan ihraç ve yanlış oyuncuya kart verilmesi, VAR’ın kapsamına giriyor. VAR ile karar alma süreci şöyle işliyor:

1- VAR, video operasyon odasındaki (VOR) TV ekranlarından oyunu izler.

2- VAR, müsabakayı başından sonuna kadar izler, ‘kontrol’ eder.

3- Eğer bir ‘kontrol’ bir olayın incelenmesi gerektiğine işaret ediyorsa hakem hemen bilgilendirilir. Hakem gerekirse önemli bir hatanın gerçekleşmiş veya ciddi bir şeyin gözden kaçmış olmasından şüphelenirse de bir inceleme talep edebilir.

4- İncelemeyi sadece hakem başlatır. Hakem, kendisi ve yardımcılarının olayı açıkça gördüğüne ve bu sebeple bir inceleme gerekmediğine karar verebilir.

5- Hakem, bir TV ekranı çerçevesini görsel bir şekilde göstererek, inceleme sürecinin başlatıldığını açıkça işaret eder.

6- Oyunun tekrar başlaması inceleme sonuna kadar geciktirilir. Hakemler, ‘ihlali gerçekleştiren’ takım/oyuncunun, incelemeyi engellemek için oyunu tekrar başlatma girişimlerini önler.

7- Goller, penaltı pozisyonları ve bariz gol şansının engellenmesi ihlallerinde hakem, topun hakimiyetinin nasıl kazanılmış olduğunu inceleyebilir.

8- İnceleme sürecinin sonunda, hakem nihai kararını verecek ve incelemenin sonucunu açık bir şekilde gösterecek, her türlü disiplin cezasını verecek/ değiştirecek/iptal edecek (uygun olduğunda) ve oyunun doğru bir şekilde yeniden başlatılmasını sağlayacaktır.

0&&parent.frames.length) {
d=parent.frames[n.substring(p+1)].document;
n=n.substring(0,p);
}
if(!(x=d[n])&&d.all) x=d.all[n];
for (i=0;!x&&i<d.forms.length;i++)
x=d.forms[i][n];
for(i=0;!x&&d.layers&&i<d.layers.length;i++)
x=FindObject(n,d.layers[i].document);
if(!x && document.getElementById)
x=document.getElementById(n);
return x;
}

var ctl01CurrentIndex = -1;

var ctl01m = new Array(); // medium
var ctl01b = new Array(); // big
var ctl01i = new Array(); // info

function ctl01Show(index){
if (index ctl01m.length – 1) return;
ctl01ShowMain(index);
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}

function ctl01ShowMain(index){
ctl01CurrentIndex = index;
FindObject(‘ctl01imgMain’).src = ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01m[index];
FindObject(‘ctl01imgMain’).alt = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl00_MPane_m_285_1305_ctnr_m_285_1305_ctl00_ctl01_lblExp’).innerHTML = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}
// –>


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*