Bakan Kılıç: “Tercihimiz kardeşlik içinde müsabaka yapılması”

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Kardeşlik, barış, hoşgörü ve centilmenlik prensipleri içinde spor alanlarında müsabakalara devam edilsin. Tercihimiz ve doğrusu da budur” dedi.

Gölbaşı’ndaki Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde düzenlenen ”Spor Müsabakalarının Güvenliği Çalıştayı”na katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye’de futbol taraftarlarını, polisle ya da savcılarla korkutmanın hukuki ve adil bir yaklaşım olmadığını söyledi.

Bakan Kılıç, “Spor alanlarında kanuni gerekleri hatırlatmayı çok medeni bir yaklaşım olarak görmüyorum. Tüm taraftarlar, dernekler, sporseverler, futbolseverler, kulüp başkanları, yöneticileri ve TFF, kanundan kaynaklanan yetki ve görevlerinin gereklerini yereni getirdikleri takdirde, zaten spor alanlarında ve statlarda beklenmedik gelişmelerin yaşanması mümkün değil. Bununla birlikte sıra dışı gelişmeler yaşanırsa ne olur, elbette polis ve savcılar görevinin gereğini yerine getirir. Zaten kameralı güvenlik sitemi ile elektronik bilet uygulaması, yeni çıkan hususlar değil. Bunlar, 2011 yılının mart ayında çıkan kanunun esasları. Bunun gerekleri de sezon başına yetiştirilecek. Hiçbir taraftar, polis marifetiyle stat dışına çıkarılmasın, hiçbir spor savcısı da herhangi bir futbolsever hakkında 6222 sayılı Kanun’dan doğan yetkilerini kullanmak zorunda kalmasın. Kardeşlik, barış, hoşgörü ve centilmenlik prensipleri içinde spor alanlarında müsabakalara devam edilsin. Tercihimiz ve doğrusu da budur” diye konuştu.

Bakan Suat Kılıç, e-bilet uygulaması ve kamera takip sisteminin ilk etapta şampiyon kulüplerin bulunduğu 3 ildeki uygulamaya geçirileceğini belirterek, “İstanbul’da 3 stat, Trabzon’da Avni Aker Stadı ve Bursa’da Atatürk Stadı, sezonun hemen başından itibaren uygulamaya geçecek. Daha sonra da Süper Lig statlarının tamamı ile PTT 1. Lig statları bu uygulamaya yetiştirilecek. Olimpiyat, Kasımpaşa, Şükrü Saraçoğlu ve Türk Telekom Arena, İstanbul’da, Trabzon ve Bursa da Anadolu’da olmak üzere 6 stadyum sisteme entegre hale getirilecek” şeklinde konuştu.

Kulüp başkanları ve yöneticilerinin tansiyonu düşürecek açıklamalar yaptıkları takdirde Türkiye’de tek bir saha olayının yaşanacağına ihtimal vermediğini dile getiren Suat Kılıç, “Özellikle derbi maçlar öncesi tansiyonu düşürecek, gerilimi azaltacak açıklamalar yapıldığı takdirde futbol taraftarları bu açıklamaların gereğini yerine getirecektir. 6222 sayılı Kanun sadece Bakanlığa, federasyona, medyaya ve taraftar derneklerine sorumluluk getirmiyor. Bu kanun aynı zamanda futbol kulüplerine, başkanlarına ve yöneticilerine de sorumluluklar getiriyor. Onların da bu sorumlukların gereğini yerine getirmek gibi bir görevi var” diye konuştu.

Deplasman yasaklarına da değinen Bakan Kılıç, bu yasakların arkasında Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, valiler ve emniyet müdürleri ile il güvenlik kurullarının olmadığını ifade ederek, “Bu sadece ilgili kulüplerin kendileri aralarında aldıkları kararlardan ibarettir. Bize göre yanlış bir uygulamadır. Taraftar birbirine yabancılaştırılmaktadır. Deplasman yasaklarından bu sezon vazgeçilmelidir. Yöneticiler gereken önlemleri almalıdır. Kulüplerde taraftardan sorumlu yönetici uygulamasına bir an önce geçilmelidir” ifadelerini kulandı.


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*