Çeklerle on yedinci randevu

A Milli Takımımız, 6 Şubat 2013 Çarşamba günü Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacak. Manisa 19 Mayıs Stadı’nda oynanacak ve 20.15’te başlayacak karşılaşma Çeklerle, 90 yıllık tarihimizdeki 17. maç olacak.

Çeklerle 25 Mayıs 1924 tarihinde gerçekleşen ilk buluşmamızın ardından farklı isimlerle 16 kez karşı karşıya geldik. İlk 10 maçta rakibimizin adı Çekoslovakya’ydı ve bu dönemde 7 kez yenilirken, 2 kez berabere kalıp 1 kez kazanabildik. Attığımız 5 gole karşılık kalemizde 24 gol gördük. Çeklerle Slovakların ayrılmasının ardından Çek Cumhuriyeti ile oynadığımız 6 maçtan ise 3 yenilgi, 1 beraberlik, 2 galibiyetle ayrıldık. Bu dönemde yediğimiz 16 gole 8 golle karşılık verdik. Toplam 16 maçta 10 yenilgi, 3 beraberlik, 3 galibiyetten oluşan ve attığımız 13 gole karşılık 40 gol yediğimiz karnemizin tek sevindirici yanı son üç maçta hiç yenilmediğimiz Çekleri 2 kez mağlup etmemiz.

Yazan: Mazlum Uluç / Türkiye-Çek Cumhuriyeti Maç Kitabı

1. MAÇ

25 Mayıs 1924 (Olimpiyat Oyunları Maçı)
Çekoslovakya 5-2 Türkiye

Çeklerle ilk randevumuz 1924 Paris Olimpiyatları’nda gerçekleşti. Olimpiyat kafilemiz vapurla Marsilya’ya, oradan da trenle Paris’e seyahat ederken, futbolda da umutlarımızı başköşeye yerleştirip, şeref kürsüsü için milletçe kuluçkaya yatmıştık. Paris’in tarihimizin ikinci millî maçı ve ilk deplasmanımız olması hasebiyle güm güm yürek çarpıntıları arasında Bergere Stadı’na saçılan İskoç Billy Hunter’ın teknik komutasındaki ay-yıldızlı futbol mangamız, Çekoslovakya’yı dize getirip başa mı güreşecekti? Yoksa!.. Temkinli güruh haklı çıktı. İlk devre Norveçli hakem Anderson’un bariz zaafları ve ofsayt hayıflanmalarıyla 3-0 geriye düştük. Bergere futbol sahnesinin ikinci perdesinde Bombacı Bekir’le iki mükemmel gol bulduk ama Çekler de aynı ölçüde karşı hücuma yönelip mukabil iki gol atınca, futbolcularımızın cansiperane didişmesi tabloyu değiştirmedi. Buzdağının dev, yarı saydam, dondurucu gövdesiyle, orantısız bir güçle kucaklaşan transatlantik misali, çaresizlik okyanusunda batıp dibi boyladık. Paris 1924 Olimpiyatları, henüz bebekliğini yaşayan Türk futbolunun ağzından biberonunu düşürmesinden farksız, kısa metrajlı yalancı hayal perdesi oluverdi.

Stat: Paris, Bergere
Hakem: P. Anderson (Norveç)
Çekoslovakya: Slop – Arhoper, Farhoper – Kromeglus, Pletina, Marer – Sedlacek, Rudolf, Novak, Kapek, Vejyelmek
Türkiye: Nedim Kaleci (Altınordu) – Cafer Çağatay (Fenerbahçe), Ali Gençay (Galatasaray) – Kadri Göktulga (Fenerbahçe), İsmet Uluğ (Fenerbahçe), Nihat Bekdik (Galatasaray) – Mehmet Leblebi (Galatasaray), Alaeddin Baydar (Fenerbahçe), Zeki Rıza Sporel (Fenerbahçe), Bekir Rafet (Phönix Karlsruhe, Kaptan), Bedri Gürsoy (Fenerbahçe)
Goller: Rudolf (dk. 21), Novak (dk. 26 ve 68), Sedlacek (dk. 37), Bekir Rafet (dk. 65 ve 84), Kapek (dk. 75)

2. MAÇ

25 Kasım 1956 (Özel Maç)
Çekoslovakya 1-1 Türkiye

Millî Takımımız, Çekoslovakya ile ikinci maçını Prag’ın çok soğuk bir gününde, buzla kaplı bir zeminde oynadı ve güçlü rakibi karşısında galibiyeti kaçırdı. İlk dakikadan itibaren Çekoslovak kalesini sıkıştırmaya başladık. Rüzgârla beraber oynayan takımımız, buzlu sahada topu kontrol edebildiği müddetçe rakibine üstündü. 28. dakikada Kadri’nin şutu Çek müdafilerine çarpıp kaleye girerken kaleci atladı ve bu muhakkak golü kurtardı. Nihayet baskımız devrenin bitmesine iki dakikada kala semeresini verdi. Ortadan inkişaf eden akınımızda Metin nefis bir ara pası ile topu sola aktardı. Ergun topu yakaladığı anda iki müdafi de ekarte olmuş ve sol açığımız kaleciyle karşı karşıya kalmıştı. Ergun ilk millî maçı olmasına rağmen büyük soğukkanlılıkla topu stop etti, sonra da sert bir şutla ağlara taktı. Devreyi böylece 1-0 galip bitirdik. İkinci devrenin hemen başında, akınları tanzim ve ani ataklar yapan Çek santrforu topla inerken Naci buzda kayıp düştü. Santrfor bu anda topu sol iç Pjada’ya aktarmıştı. Pjada’nın birden çektiği şut, Turgay’a geldi. Fakat kalecimiz soğuktan donan elleriyle topu bloke edemedi ve aynı anda ayağı da kayıp yere düşünce, top içeri giriverdi. Bundan sonra takımımız planlı ve muntazam bir müdafaa taktiği tatbik etmeye başladı. Çeklerin en tehlikeli oyuncusu santrforun karşısına konan sol iç Kadri, vazifesini fevkalade yapınca, rakip forvet büyük ölçüde marke edilmiş oldu. Kalan bölümde tehlikeli kontrataklar geliştiren millîlerimiz son vuruşlarda başarılı olamayınca maç 1-1 sona erdi.

Stat: Prag, Provada
Hakem: Maier (Avusturya)
Çekoslovakya: Doleys – Novak, Tihi – Pluskal, Hledik, Hocopust – Paldeva, Borraycyk, Borraviçka, Frayzet, Pjada (Pazdera)
Türkiye: Turgay Şeren (Galatasaray, Kaptan) – Saim Tayşengil (Galatasaray), Basri Dirimlili (Fenerbahçe) – Mustafa Ertan (Muhafızgücü), Naci Erdem (Fenerbahçe), Necdet Çoruh (Fenerbahçe) – İsfendiyar Açıksöz (Galatasaray), Can Bartu (Fenerbahçe) “Şeref Has (Fenerbahçe)”, Metin Oktay (Galatasaray), Kadri Aytaç (Galatasaray), Ergun Öztuna (Fenerbahçe) “Yorgo Kasapoğlu (İstanbulspor)”
Goller: Ergun Öztuna (dk. 43), Pjada (dk. 52)

3. MAÇ

18 Aralık 1958 (Özel Maç)
Türkiye 1-0 Çekoslovakya

Avrupa Şampiyonası elemelerine hazırlanan ay-yıldızlı takımımız, ikinci özel maçını Çekoslovakya ile oynuyor ve sahadan 1-0 galip ayrılarak moral kazanıyordu. 1958’in son maçında Millî Takımımız, Çekoslovakya karşısında başarıyla mücadele ediyor, Metin Oktay, Can Bartu ve Lefter Küçükandonyadis yakaladıkları gol fırsatlarıyla taraftarı ayağa kaldırıyordu. Müsabakanın ilk 45 dakikalık bölümünde iki takımın da girdikleri pozisyonları değerlendirememesi nedeniyle golsüzlük bozulmuyordu. Maçın ikinci yarısına çıkarken teknik patronumuz Leo Remondini, Metin Oktay’ın yerine Suat Mamat’ı oyuna alarak takımda bir değişiklik yapıyordu. İkinci 45 dakikada oyuna biraz daha hâkim olan ve daha sık atak fırsatı yakalayan millîlerimiz Çekoslovakya kalesini zorluyor, ancak başarılı kaleci Stocko takımı adına önemli kurtarışlar yaparak gole geçit vermiyordu. Ahmet Berman ve Şeref Has orta sahadan hücumlara katılarak forvette çoğalmamızı sağlıyor, böylece Çekoslovakya kalesindeki baskılarımız da artıyordu. Müsabakanın 77. dakikasında gelişen atakta Şeref Has topu ağlara göndermeyi başarınca, millîlerimiz çalışkanlık ve gol ısrarının karşılığında nihayet 1-0 öne geçiyordu. Çekoslovakya forvetinde Kacani’nin yerine oyuna giren Moravcik son dakikalarda enerjisiyle dikkat çekiyor, ancak kalecimiz Varol Ürkmez, Çekoslovak futbolcunun gayretlerini boşa çıkarıyordu. Bu zorlu maçı 1-0 galip tamamlayan millîlerimiz, Avrupa Şampiyonası elemeleri için de moral buluyordu.

Stat: İstanbul, İnönü
Hakem: E. Steiner (Avusturya)
Türkiye: Varol Ürkmez (Beşiktaş) – İsmail Kurt (Galatasaray), Basri Dirimlili (Fenerbahçe) – Mustafa Ertan (Muhafızgücü), Naci Erdem (Fenerbahçe), Ahmet Berman (Beşiktaş) – Şeref Has (Fenerbahçe), Can Bartu (Fenerbahçe), Metin Oktay (Galatasaray) “Suat Mamat (Galatasaray dk. 46)”, Kadri Aytaç (Karagümrük), Lefter Küçükandonyadis (Fenerbahçe, Kaptan)
Çekoslovakya: Stocko – Mraz, Novak – Bubernik, Popluhal, Masopust – Arumovski, Obert, Pluskal, Kacani (Moravcik), Molnar
Gol: Şeref Has (dk. 77)

4. MAÇ

9 Ekim 1965 (Dünya Kupası Eleme Maçı)
Türkiye 0-6 Çekoslovakya

Dünya Kupası eleme maçında, antrenman rahatlığıyla oynayan Çekoslovakya, Millî Takımımızı 6-0’la hezimete uğrattı. Sol iç Jokl 15 dakika içinde 4 defa sol açık yerinden falsolu toplar yolladı kalemize. Cıva gibi kayıyorlardı sahanın üzerinde. Bizim düşünemeyeceğimiz kadar rahat ve güzel top kullanıyorlardı. Üstelik bizim dayanamayacağımız kadar çok koşuyorlardı. Nihayet Jokl 22. dakikada düşündüğünü yaptı. Önce İsmail’i, sonra Naci’yi geçiverdi, taç çizgisine yakın bir yerden şandelledi topu. Falso alan top Varol’un başının üzerinden geçip ağlarla buluştu: 1-0.  41. dakikada Kabat’ın ortaladığı topu Süreyya kesti ama ortada kalan topu Knebort kaleye yolladı: 2-0. İlk yarı biterken Knebort, Naci’den sıyrılıp ortaladı, Kvasnak beş defans adamının arasından bir buz parçası gibi sıyrıldı ve vurdu: 3-0.
İkinci devrede atılan gollerin nasıl ve nereden girdiği hiç önemli değildi. Çünkü girmeyenler, daha doğrusu Çekoslovakyalıların atamadıkları, girenlerden daha çoktu. Ama Hrdliçka’nın attığı dördüncü, Kabat’ın Fehmi’nin verdiği harika pasa yapıştırdığı şimşek gibi şutla beşinci, Jokl’un tespih tanesi gibi dizdiği defans adamlarımızın hâli ve bunun arkasından yaptığı altıncı goller uzun zaman hatıramızda yaşayacak. 

Stat: İstanbul, Ali Sami Yen
Hakemler: Raol Righi, Francescon, Orlando (İspanya)
Türkiye: Varol Ürkmez (Altay) – İsmail Kurt (Fenerbahçe), Naci Erdem (Galatasaray), Süreyya Özkefe (Beşiktaş), Fehmi Sağınoğlu (Beşiktaş) – Yılmaz Gökdel (Galatasaray), Yılmaz Şen (İstanbulspor), Nevzat Güzelırmak (Göztepe) – Ogün Altıparmak (Fenerbahçe), Fevzi Zemzem (Göztepe), Uğur Köken (Galatasaray)
Çekoslovakya: Vancel – Lala, Smolik – Horvath, Popluhar, Hrdliçka – Vesely, Knebort, Kvasnak, Jokl, Kabat
Goller: Jokl (dk. 22 ve 70), Knebort (dk. 41), Kvasnak (dk. 45), Hrdliçka (dk. 54), Kabat (dk. 61)

5. MAÇ

21 Kasım 1965 (Dünya K. Eleme M.)
Çekoslovakya 3-1 Türkiye

Millî Takımımız, evinde 6 yediği Çekoslovakya’ya Dünya Kupası grubundaki son maçında deplasmanda 3-1 mağlup oldu. Takımımız maça gayet mücadeleci ve şuurlu bir tempoyla girmesine rağmen Çekler 2. dakikada 1-0 galip duruma geçti. Santrhaf Popluhar topu Mraz’a geçirdi, Mraz da sert bir şutla topu filelerimize gönderdi. Bu gol seyirciler üzerinde maçın İstanbul’daki gibi açık farklı olacağı havasını yaratırken, Ayhan 8. dakikada beraberlik sayımızı attı. Ancak takımımız 15. dakikada 2-1 mağlup duruma düştü ve devre Çeklerin Mraz’ın ayağından kazandığı golle 2-1 kapandı. Bu yarıda 32. ve 33. dakikalarda Nedim ve Ogün mükemmel iki fırsatı değerlendiremedi. İkinci yarıya da gayretli başlayan Millî Takımımız, defansımızın bir hatası yüzünden 68. dakikada Horvath’ın çok uzaktan üst köşeyi bulan golünü önleyemedi ve sahadan 3-1 mağlup ayrıldı. Çek basın mensupları takımımızdan Şeref, Şükrü ve Ayhan’ı beğeniyor, “Türklerin tek kusuru şut kısırlığı” diyordu. Çek antrenörü Jozef Makro maçtan sonra şunları söylemişti: “İstanbul’daki 6-0’lık neticeden sonra kısa bir zamanda takımda 9 eleman değiştirilerek böyle bir oyun çıkaracağınızı hesaplamadım. Fırsatları değerlendirecek bir hâle geldiğiniz zaman Türk takımı çekinilecek bir rakip olur.” Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak ise “Yeniden bir Millî Takım kazandık. Rakipleriyle zaman zaman başa baş oyun çıkaran futbolcularımızın daha ikinci dakikada yediği golle moralman çökmemesi, üzerinde durulacak bir noktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Stat: Brno, Şehir
Hakem: Arenyoşi (Macaristan)
Çekoslovakya: Vancel – Lala, Skolik  – Horvath, Popluhar, Hrliçka – Hrivanak, Knebort, Jokl, Mraz, Vesely
Türkiye: Ali Artuner (Göztepe) – Şükrü Birand (Fenerbahçe), Fehmi Sağınoğlu (Beşiktaş) – Onursal Uraz (Hacettepe), Sebahattin Kuruoğlu (Göztepe), Şeref Has (Fenerbahçe, Kaptan) – Ahmet Şahin (Beşiktaş), Tuncay Becedek (İzmirspor), Nedim Doğan (Fenerbahçe), Ayhan Elmastaşoğlu (Galatasaray), Ogün Altıparmak (Fenerbahçe)
Goller: Mraz (dk. 2 ve 15), Ayhan Elmastaşoğlu (dk. 8), Horvath (dk. 68)

6. MAÇ

18 Haziran 1967 (Avrupa Şam. Eleme M.)
Çekoslovakya 3-0 Türkiye

Millî Takımımız, 1966 Dünya Kupası elemelerinin ardından 1968 Avrupa Şampiyonası elemelerinde de Çekoslovakya ile aynı grupta yer aldı. İrlanda ve İspanya yenilgileri nedeniyle Bratislava’nın Slovan Stadı’ndaki maça iddiamız çok azalarak çıkmıştık. İlk yarıda Ogün’ün, ikinci yarıda ise Nevzat’ın kale direklerinden dönen şutları, farklı kaybettiğimiz bu müsabakanın sonunda sevinç payı çıkaracağımız hareketlerin başında gelmişti. Çekler maça hızlı girmiş ve henüz 2. dakikada sağanak gibi birbiri arkasına patlayan akınlardan şaşkına dönmüştük. Bu yükleniş 24. dakikaya kadar devam etmiş ve Adamec ilk golü sert bir şutla atmasını bilmişti. İkinci yarıda takımımızda dizinden sakatlanan Fehmi sol açıkta duruyor, Ergün ise sol bek oynuyordu. Ay-yıldızlı on birimiz, daha canlı ve gayretli gözüktüğü bu yarıda da iki gol yemekten kurtulamadı. Adamec 71. dakikada takımını 2-0 galip duruma getirdikten sonra iyiden iyiye bitmiştik. Bu çöküş sırasında Jarkanin üçüncü golü de attı. Böylece Çekoslovakya karşısında sahadan 3-0 yenik ayrılarak Avrupa Şampiyonası elemelerinde şansımızı sıfırlamış olduk. Teknik patron Adnan Süvari ise maçı şöyle değerlendiriyordu: “Uzun, yorucu ve bol dedikodulu bir lig devresinden sonra Bratislava’daki maçımıza yine kısa devreli bir çalışma ile gittik. Yılmaz, Ercan, Ayhan’ın oynayamayacak kadar sakat oluşu yanında, Şeref’i adeta zorla oynatmak bir büyük talihsizliğimiz. Zira en fazla güvendiğimiz bu dört futbolcudan Şeref çıkıp oynamayı göze almasaydı, 11 kişiyi bile bulmak için zorlanacaktık.”

Stat: Bratislava, Slovan
Hakemler: Schiller, Beneş, Babaucek (Avusturya)
Çekoslovakya: Viktor – Lala, Majernik, Popluhar, Tsaborski – Geleta, Kvarsnak, Veseiy – Jarkanin, Adamec, Kabat
Türkiye: Ali Artuner (Göztepe) – Şükrü Birand (Fenerbahçe), Hüseyin Yazıcı (Göztepe), Talat Özkarslı (Galatasaray), Fehmi Sağınoğlu (Beşiktaş) – Abdullah Çevrim (Fenerbahçe), Nevzat Güzelırmak (Göztepe), Şeref Has (Fenerbahçe, Kaptan) – Ogün Altıparmak (Fenerbahçe), Fevzi Zemzem (Göztepe), Ergün Acuner (Galatasaray)
Goller: Adamec (dk. 24 ve 71), Jarkanin (dk. 73)

7. MAÇ

15 Kasım 1967 (Avrupa Şam. Eleme M.)
Türkiye 0-0 Çekoslovakya

Millî Takımımız, Avrupa Şampiyonası elemelerindeki 3-0’ın rövanşında Ankara’da Çekoslovakya ile golsüz berabere kaldı.  Seyircisinin yüklediği coşkuyla millîlerimiz oyuna hızlı başladı. Çekinmeden mücadele ediyor, korkmadan paslaşıyorduk. İlk fırsatı 3. dakikada Faruk’tan pas alan Fevzi, kötü bir vuruşla heba etti. Sonra Ogün, Popluhar’ın yanından sıyrılarak ceza sahasına girdi, fakat kaleciyi aşamadı. Dakikalar ilerliyor, Çekler karşımızda tutunmaya çalışıyordu. Biz ise bu enerjik saldırışımıza rağmen ikinci yarıdan endişe duymaya başlamıştık bile. Zira oyunda hem sürat vardı hem güzel hareketler ve hem de fizik mücadele… Acaba ayakta kalabilecek miydik? Açıkça korktuğumuza uğramadık. Ve 57. dakikadan 90. dakikaya kadar şahlanarak Çek takımını sahadan sildik. Ogün’ün sağ açığa kayarak “Al da at” dercesine yaptığı ortayı Fevzi çok kötü bir kafa vuruşuyla dışarı çıkardı. 60’ta Nevzat’ın bir ara pasını kovalayan Sanlı, kalecinin üzerinden aşırtırken topu havaya dikiverdi. 68’de Ayhan’ın verdiği kafa pasını Fevzi yine iyi kullanamadı. İki dakika sonra yine Ogün’ün kafa şutunu kaleci bir kedi çevikliği ile önleyiverdi. Sonra neticesiz akınlar, akınlar ve golsüzlüğe bağlanan bir 90 dakika.

Stat: Ankara, 19 Mayıs
Hakem: Mihailescu (Romanya)
Türkiye: Ali Artuner (Göztepe) – Yılmaz Şen (Fenerbahçe), Ercan Aktuna (Fenerbahçe), Talat Özkarslı (Galatasaray), Fehmi Sağınoğlu (Beşiktaş) – Ayhan Elmastaşoğlu (Galatasaray), Sanlı Sarıalioğlu (Beşiktaş), Nevzat Güzelırmak (Göztepe) – Ogün Altıparmak (Fenerbahçe, Kaptan), Fevzi Zemzem (Göztepe), Faruk Karadoğan (Beşiktaş)
Çekoslovakya: Viktor – Lala, Majernik, Popluhar, Tsaborski – Geleta, Masny, Jurkanin – Kune, Szikork, Kabat

8. MAÇ

7 Eylül 1977 (Özel Maç)
Çekoslovakya 1-0 Türkiye

Çekoslovakya ile 10 yıl aradan sonra özel maçta karşı karşıya geldik. Millî Takımımız, kısmen gençleştirilmiş bir kadroyla çıktığı Çekoslovakya maçını 2. dakikada yediği golle 1-0 kaybetti ama oynadığı futbolla gelecek için umut verdi. Henüz 2. dakikada, Nehoda, Cem’i bir çalımla geçti ve ortasını yaptı. Duçek de golü atmakta zorlanmadı. Ardından Çekler yoğun bir baskıya başladı. Bu arada Fatih, Turgay ve Cüneyt harika bir savunmayla rakibe gol izni vermedi. 13’te Duçek’in çaprazdan müthiş şutunu Eser harika kurtardı. 30’da Dobias’ın şutunu Fatih kornere attı. Bu dakikadan sonra takımımız açıldı. Fevkalade ataklarla rakip sahaya yüklenmeye başlayan millîlerimiz, tribünleri dolduran 30 bin seyirci tarafından alkışlanıyordu. 31. dakikada Engin, Erdoğan’a, Erdoğan Ali Kemal’e, o da Sedat 3’e verdi topu. Sedat 3 ceza sahasına girerken rakip takım liberosu büyük tehlikeyi önledi. 39’da Ali Kemal’in güzel bir atağını Çekler faulle durdurabildi. Engin’in müthiş frikiğinde top direği yalayarak auta gitti ve ilk yarı 1-0 aleyhimize bitti. İkinci yarıda kalemizde Eser adlı bir dev alkışlandı. 64’te Masny, Eser’le karşı karşıya kaldı, golü atamadı. 71’de Volkan’ın, 72’de Turgay’ın şutları, 74’te Engin’in ortası auta gitti. 85 ve 86. dakikalarda nefis kurtarışlar yapan Eser gole imkan vermedi. Maç da 1-0 sona erdi. Çekoslovakya maçını tek farkla kaybetmemize karşın, futbolcularımızın Bratislava’da sergilediği futbol umut kıvılcımları saçmıştı.

Stat: Bratislava, Slovan
Hakemler: Bowrewood, Joel, Berek (Hollanda)
Çekoslovakya: Michalik – Fivarnik, Samek, Duorak, Gogh – Duçek, Mader, Polak – Masny, Dobias, Nehoda
Türkiye: Eser Özaltındere (Adana Demirspor) – Turgay Semercioğlu (Trabzonspor), Erol Togay (Altay), Fatih Terim (Galatasaray, Kaptan), Cem Pamiroğlu (Fenerbahçe), Erdoğan Arıca (Galatasaray) – Engin Verel (Fenerbahçe), Cüneyt Tanman (Galatasaray), Aydın Çelik (Fenerbahçe) “Volkan Yayım (Zonguldakspor)” – Sedat Özden (Bursaspor), Ali Kemal Denizci (Trabzonspor) 
Gol: Duçek (dk. 2)

9. MAÇ

3 Aralık 1980 (Dünya Kupası Eleme Maçı)
Çekoslovakya 2-0 Türkiye

İspanya 82 Dünya Kupası finalleri yolunda evinde İzlanda’ya, dışarıda Galler’e yenilen Millî Takımımız, gruptaki üçüncü maçında da Prag’da Çekoslovakya’ya 2-0 mağlup oldu. Alınan kötü sonuçların ardından Sabri Kiraz’la yollar ayrılmış ve takımın teknik direktörlüğüne Özkan Sümer getirilmişti. Buzla kaplı zeminde, daha 12. dakikada yenik duruma düştük. Jurkemik’in frikik atışında, karambolden gelen topu Şenol önce tuttu, sonra bıraktı… Kaptan Nehoda çizgi dibinden ağları kolayca gördü. Bu golün etkisinden kurtulmadan iki dakika sonra Çeklerin ikinci golü de geldi. Barmos’un uzaktan kullandığı pas Vizek’e gelirken Necati ile Zafer birlikte karşıladı. Vizek topuk pası yapınca, Nehoda kademesi dağılan savunmanın hatasından yararlanarak ikinci kez fileleri gördü. İlk 15 dakikada yenik duruma düşünce kuşkulandık. Ancak başka gol gelmedi ve ilk yarı 2-0 kapandı.

İkinci yarıya daha hareketli başladık. Nitekim 55. dakikada Muzaffer’in kafa şutunu kaleci Hruska mükemmel bir uzanışla kornere attı. Oyun artık başa baş gidiyordu. 85. dakikada gelişen Çek atağında Janecka’nın şutu direkten döndü. Kar fırtınası artmış, dondurucu soğuk iliklere işlemeye başlamıştı. Hakemin bitiş düdüğü geldi. Bozgundan korktuğumuz maçı iki hata golüyle kaybetmiş ve Dünya Kupası elemelerinde ilk üç maç sonunda henüz puanla tanışamamıştık. Teknik Direktör Özkan Sümer, Prag’da 2-0 yenildiğimiz maçtan sonra, “Defansta iki hata yaptık,  iki gol yedik” diyordu. Sümer, “Bizim için iyi sayılabilecek bir başlangıç oldu. Alışık olmadığımız hava ve saha koşullarında oynadık. Futbol açısından her şeye rağmen kaliteli bir müsabaka oldu. Elbette ki defansa önem verdik. Savunmadan çabuk çıkıp Çeklerin toparlanmasına imkân bırakmadık. Yediğimiz iki golün şoku bir devre devam etti. İkinci yarıda hücumda biraz daha derli topluyduk” şeklinde konuşuyordu.

Stat: Prag, Strahov
Hakemler: Frederikson, Johansson, Amnovid (İsveç)
Çekoslovakya: Zdenek Hruska – Jozef Barmos, Rostislav Vojacek, Ladislav Jurkemik, Ludek Macela – Jan Kozak, Premysl Bicovsky, Antonin Panenka – Ladislav Vizek, Zdenek Nehoda, Petr Janecka
Türkiye: Şenol Güneş (Trabzonspor, Kaptan) – Turgay Semercioğlu (Trabzonspor), Necati Özçağlayan (Trabzonspor), Zafer Bilgetay (Altay), Onur Kayador (Fenerbahçe) – Sedat Özden (Bursaspor), Güngör Şahinkaya (Trabzonspor), Muzaffer Atacan (Bursaspor) – Halil İbrahim Eren (Boluspor), Bahtiyar Yorulmaz (Bursaspor), İskender Gönen (Trabzonspor)
Goller: Nehoda (dk. 12 ve 14)

10. MAÇ

15 Nisan 1981 (Dünya Kupası Eleme Maçı)
Türkiye 0-3 Çekoslovakya

İspanya 82 Dünya Kupası eleme grubunda oynadığı ilk dört maçı kaybeden ve attığı tek gole karşılık kalesinde 10 gol görerek gruptaki iddiasını çoktan kaybeden Millî Takımımız, Çekoslovakya ile oynadığı beşinci maçtan da 3-0’lık yenilgiyle ayrıldı. Elemelerdeki ilk iki maçına Sabri Kiraz, daha sonraki iki maçına Özkan Sümer yönetiminde çıkan Millî Takımımızın başında bu defa da Fethi Demircan vardı. Ay-yıldızlı ekip, Ali Sami Yen Stadı’nda Çekoslovakya’ya ilk yarı direnebildi. İkinci devrede kalemizde gördüğümüz üç gol herkesi üzdü. Tribünlerde yerlerini alan taraftarlarımızın bu ağır yenilgiye karşın hırçınlaşmaması ve sergilediği centilmence tavırlar en büyük tesellimiz oldu. İlk dakikada İlyas’ın ortası, Zafer’in kafası aut… 10. dakikada Nehoda’nın şutu, Şenol’un ayakla müdahalesi… 30. dakikada Nemec’in şutu, Şenol’un ayakla müdahalesi, korner… 45. dakikada hakemin ilk yarıyı bitiren düdüğü… Derin bir nefes alma, yeniden soluklanmak için iyi bir fırsat. İkinci yarı… Bu dinlenmeye rağmen değişen bir şey yok. Koma hali devam ediyor. 57. dakikada Berger’in mükemmel pası, Kozak giriyor, ortalıyor ve Janecka boş kaleye vuruyor: 1-0. Hasta direnmiyor artık. 70. dakikada Nehoda sağdan ortalıyor, Kozak rahatça yükselip kafayı çakıyor: 2-0. Umutlar her geçen dakika biraz daha azalıp tükeniyor. 81. dakikada Vizek, defansı bir sağa, bir sola yatırıp önünü açıyor, sonra nefis bir plase: 3-0.

Stat: İstanbul, Ali Sami Yen
Hakem: Schotters, Delacour, Verhacge (Belçika)
Türkiye: Şenol Güneş (Trabzonspor) – Onur Kayador (Fenerbahçe), Zafer Bilgetay (Altay), Fatih Terim (Galatasaray, Kaptan), Muammer Birdal (Zonguldakspor) – Halil İbrahim Eren (Boluspor) “Necdet Ergun (Beşiktaş dk. 77)”, Erhan Önal (St. Liege), Sedat Özden (Bursaspor), İlyas Tüfekçi (Stuttgart) – Tuncay Soyak (Trabzonspor), “Mehmet Ekşi (Beşiktaş dk. 35)”, Bahtiyar Yorulmaz (Bursaspor)
Çekoslovakya: Stanislav Seman – Frantisek Jakubec, Ludek Macela, Libor Radimec, Jozef Barmos – Petr Nemec  (Marian Masny dk. 84), Petr Janecka, Jan Kozak – Jan Berger, Zdenek Nehoda, Ladislav Vizek
Goller: Janecka (dk. 57), Kozak (dk. 70), Vizek (dk. 82)

11. MAÇ

23 Şubat 1994 (Özel Maç)
Türkiye 1-4 Çek Cumhuriyeti

ABD 94 Dünya Kupası grup elemelerini Fatih Terim yönetiminde peş peşe Polonya ve Norveç galibiyetleriyle kapatarak genç kadrosuyla umut kıvılcımları saçan Millî Takımımız, Çek Cumhuriyeti karşısında özel maçta hayal kırıklığı yaşattı. 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası için hazırlık niteliği taşıyan karşılaşmaya mükemmel bir giriş yaptık. Henüz 6. dakikada Hakan süratle ceza alanına sarktı. Topu kaleci Stejskal’dan kurtardığı anda kendini yerde buldu, hakem penaltı noktasını gösterdi. Atışı, Norveç maçının gol adamı Ertuğrul yaptı ve takımımızı 1-0 öne geçirdi. 12’de Nemec’in kullandığı korner atışını savunmamız seyredince Novotny topu kafayla ağlara gönderdi: 1-1. 19’da Nemec bu kez korner atışını sağdan kullandı. Latal ceza alanı önündeki karambolde yerden sert vurdu ve ilk yarının skorunu 2-1 olarak belirledi. İkinci yarıda Çek Cumhuriyeti ağırlığını hissettirmeyi sürdürdü. Savunmamız ve orta alanımız aksıyor, arzuladığımız futbolu sahaya yansıtamıyorduk. 55’te ceza alanı içinde topla buluşan Nemec’in Hayrettin’i geçen şutunu Recep çizgiden çıkardı. Ancak Çek hücumları kesilmiyordu. 58’de bu defa Kuka soldan hareketlendi, yerden ceza alanı içine kestiği topu Siegl müsait pozisyonda plase bir vuruşla ağlara gönderdi: 3-1. 66. dakikada Nemec’in pasıyla hareketlenen Kuka, sağ taraftan ceza alanı içine nefis bir orta yaptı. Siegl, Hayrettin’in bakışları arasında mükemmel bir kafa vuruşuyla topu ağlarımızla buluşturdu. Bu gol, aynı zamanda maçın skorunu belirledi: 4-1.

Stat: İstanbul, İnönü Stadı
Hakemler: Hans Peter Delwing, Peter Augar, Ludvig Lonner (Almanya)
Türkiye: Hayrettin Demirbaş (Galatasaray) – Recep Çetin (Beşiktaş), Bülent Korkmaz (Galatasaray), Ali Günçar (Beşiktaş) – Suat Kaya (Galatasaray) ” Hami Mandıralı (Trabzonspor dk. 64)”, Tugay Kerimoğlu (Galatasaray) “Yusuf Tepekule (Galatasaray dk. 46)”, Oğuz Çetin (Fenerbahçe, Kaptan), Bülent Uygun (Fenerbahçe), Abdullah Ercan (Trabzonspor) – Ertuğrul Sağlam (Samsunspor) “Orhan Çıkırıkçı (Trabzonspor dk. 46)”, Hakan Şükür (Galatasaray)
Çek Cumhuriyeti: Jan Stejskal – Radoslav Latal (Petr Samec dk. 85), Jan Suchoparek, Miroslav Kadlec, Jiri Novotny – Karel Poborsky (Tomas Repka dk. 80), Vaclav Nemecek, Jiri Nemec, Martin Frydek (Daniel Smejkal dk. 75) – Pavel Kuka, Horst Siegl (Roman Vonasec dk. 85)
Goller: Ertuğrul Sağlam (dk. 7 penaltıdan), Novotny (dk. 12), Nemecek (dk. 19), Siegl (dk. 58 ve 66)

12. MAÇ

26 Mart 1996, (Özel Maç)
Çek Cumhuriyeti 3-0 Türkiye

Çek Cumhuriyeti sınavında kötü oynadık, Avrupa 96 öncesi tehlike sinyali verdik: 3-0. Ay-yıldızlı ekibimiz İngiltere provasında başarılı olamadı, Çek Cumhuriyeti önünde oyuna dengeli başlamasına rağmen defansta yaptığı hatalarla yenilmekten kurtulamadı. Ev sahibi takımın orta sahadaki belirgin üstünlüğü ve enerjisini daha iyi kullanmasıyla gol pozisyonu bulmakta bile zorluk çeken Millî Takım ilk golü 14. dakikada Suchopalek’in ayağından kalesinde gördü. İkinci 45 dakikaya baskılı başlayan ay-yıldızlı ekip, gol peşinde olduğu anda Kuka’nın önce penaltıdan, ardından ofsayttan kafayla attığı gollere boyun eğdi.

Millî Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Çek Cumhuriyeti karşısında sergilenen kötü futbol ve alınan sonuçla ilgili değerlendirmesinde, mazeretlerin arkasına sığınmayacaklarını ve iyi oynayan rakiplerini kutladığını söyledi. Maçla ilgili yorumunda “Eksiklerimizi gördük” vurgusunu yapan ve yorgunluğun da etkisiyle organize olamadıklarına işaret eden Terim, “Bu sınavlar bunun içindir. Yorgunduk ve organize olamadık. Kötü saha da futbolumuzu bozdu. Ancak bu mazeretlerin arkasına sığınmak istemiyorum, rakibimizi kutlarım” ifadelerini kullandı.

Stat: Ostrava, Vitkovice
Hakemler: Karol Ihring, Gerhard Zvolanek, Anton Stredak (Slovakya)
Çek Cumhuriyeti: Petr Kouba – Radek Latal, Michal Hornak (Lubomir Kozel dk. 70), Jan Suchoparek, Milan Kadlec – Karel Poborsky (Jaromir Navratil dk. 67), Vaclav Nemecek (Radek Bejbl dk. 46), Pavel Nedved, Pavel Hapal – Pavel Kuka, Radek Drulak (Marek Postulka dk. 82)
Türkiye: Engin İpekoğlu (Fenerbahçe) – Alpay Özalan (Beşiktaş), Bülent Korkmaz (Galatasaray), Ogün Temizkanoğlu (Trabzonspor) – Recep Çetin (Beşiktaş) “Tayfun Korkut (Fenerbahçe dk. 46)”, Tolunay Kafkas (Trabzonspor), Oğuz Çetin (Fenerbahçe, Kaptan) “Ertuğrul Sağlam (Beşiktaş dk. 46)”, Tugay Kerimoğlu (Galatasaray) “Hami Mandıralı (Trabzonspor dk. 67)”, Abdullah Ercan (Trabzonspor) – Hakan Şükür (Galatasaray) “Saffet Sancaklı (Kocaelispor dk. 65)”, Arif Erdem (Galatasaray) “Kemalettin Şentürk (Fenerbahçe dk. 76)”
Goller: Suchoparek (dk. 15), Kuka (dk. 58 penaltıdan ve 90)

13. MAÇ

30 Nisan 2003 (Özel Maç)
Çek Cumhuriyeti 4-0 Türkiye

Avrupa Şampiyonası elemelerine hazırlanan Milli Takımımız, Çek Cumhuriyeti önünde öyle bir oyun sergiledi ki, tribündeki futbolsevere de, televizyon başındaki milyonlara da eziyet çektirdi. İlk dakikada başlayan Çek golleri 37. dakikada dörde ulaştı ve Millî Takımımız Teplice’de çok erken havlu attı. 1. dakikada soldan gelişen atakta Baros, ceza sahası içindeki Koller’e topu gönderdi. Koller, arkadan gelen Rosicky’ye bıraktı. Bu futbolcu, kaleyi tam karşıdan gören pozisyonda topu filelere gönderdi: 1-0. 20. dakikada Poborsky’nin sağdan ortasında top Deniz’den döndü, Poborsky tekrar ortaladı, Koller kafayla durumu 2-0 yaptı. 26. dakikada topu kapan Baros, hızla ceza sahasına girdi ve topu Smicer’ın önüne bıraktı. Bu futbolcu, kaleyi karşıdan gören pozisyonda çok rahat bir şekilde topu filelere gönderdi: 3-0. 37. dakikada Rosicky’nin ortasında bu kez Baros ağlarımızı gördü: 4-0. İkinci yarıda 4-0’ın rahatlığıyla oyunu sahasında kabullenen Çekler fazla pozisyona girmezken, Millî Takımımız da etkili ataklar geliştiremedi. Teknik Direktör Şenol Güneş maçın ardından yaptığı değerlendirmede “Çekler, agresif oynayarak bizi sindirdi” dedi. Tek üzüntüsünün iki futbolcusunu kaybetmek olduğunu söyleyen Güneş, Hasan Şaş’ın büyük ihtimalle sezonu kapattığını, İlhan Mansız’ın durumunun ise yapılacak kontroller sonrasında belli olacağını belirtti.

Stat: Teplice
Hakemler: Zsolt Szabo, Robert Kispal, Peter Hegyi (Macaristan)
Çek Cumhuriyeti: Petr Cech (Jaromir Blazek dk. 46) – Zdenek Grygera, Tomas Ujfalusi, Rene Bolf (Milan Fukal dk.  46), Marek Jankulovski (Roman Tyce dk. 68) – Karel Poborsky (Jiri Stajner dk 55), Vladimir Smicer (Tomas Hübschman dk. 73), Tomas Rosicky, Patrik Gedeon – Milan Baros (Tomas Dosek dk. 68), Jan Koller (Stephan Vachousek dk. 55)
Türkiye: Rüştü Reçber (Fenerbahçe) “Ömer Çatkıç (Gaziantepspor dk.46)” – Fatih Akyel (Fenerbahçe) “Servet Çetin (Denizlispor dk. 84)”, Alpay Özalan (Aston Villa) “Fatih Sonkaya (Roda dk. 84)”, Deniz Barış (Gençlerbirliği) “İbrahim Üzülmez (Beşiktaş dk. 58)” – Okan Buruk (Inter) “Bülent Korkmaz (Galatasaray dk. 46”), Tugay Kerimoğlu (Blackburn Rovers) “Volkan Arslan (Galatasaray dk. 46)” Yıldıray Baştürk (Bayer Leverkusen), Hasan Şaş (Galatasaray) “Fatih Tekke (Trabzonspor dk. 44)”, Ergün Penbe (Galatasaray) “Gökdeniz Karadeniz (Trabzonspor dk. 84)” – Hakan Şükür (Blackburn Rovers, Kaptan), İlhan Mansız (Beşiktaş) “Tayfun Korkut (Real Sociedad dk. 27)”
Goller: Tomas Rosicky (dk. 1), Jan Koller (dk. 20), Vladimir Smicer (dk. 26), Milan Baros (dk. 37)

14. MAÇ

1 Mart 2006 (Özel Maç)
Türkiye 2-2 Çek Cumhuriyeti

Çeklerle oynadığı son altı maçı kaybeden Millî Takımımız, İzmir’deki özel maçta bu gidişe dur demeyi başardı. Hem de 2-0 yenik durumla düştüğü karşılaşmada beraberliği son dört dakikada attığı gollerle kurtararak…  Gökhan Zan, Mehmet Topuz, Gökhan Ünal ve Uğur Boral’ın ilk kez A millî olduğu karşılaşmanın 20. dakikasında Milan Baros çalımlarla ceza sahasına girdi, Rüştü’yü geçerken düştü ve Alman hakem Florian Meyer penaltı noktasını gösterdi. Penaltıyı Çek Cumhuriyeti’nin en tecrübeli oyuncusu Karel Poborsky değerlendi ve ilk yarı 1-0 sona erdi. Millî Takımımız ikinci yarıya Yıldıray Baştürk ve Nuri Şahin’i sahaya sürerek başladı. Bu değişikliklerle topa daha fazla sahip olmayı hedefleyen millîler 61. dakikada Stajner’in golüyle 2-0 geriye düştü. Sol kanattan yapılan ortada uzaklaştırılamayan top Stajner’in önüne düştü ve golcü oyuncu farkı ikiye çıkardı. Golden sonra maç bitti diye düşünülürken 80. dakikada Ümit Karan oyuna girdi ve her şeyi değiştirdi. 89. dakikada Orhan Ak’ın şutunu Petr Cech sektirdi, topu tamamlayan Ümit farkı bire indirdi: 2-1. Uzatma dakikalarında Rüştü’nün kullandığı serbest atışta Çek defansının uzaklaştıramadığı topa çok düzgün bir vole vuran Ümit Karan skoru eşitledi ve maç da bu sonuçla 2-2 sona erdi.

Stat: İzmir, Atatürk
Hakemler: Florian Meyer, Markus Scheibel, Sönke Glindemann (Almanya)
Türkiye: Rüştü Reçber (Fenerbahçe, Kaptan) – Mehmet Topuz (Kayserispor), Tolga Seyhan (Shakthar Donetsk), Gökhan Zan (Beşiktaş), Uğur Boral (Gençlerbirliği) “Yıldıray Baştürk (Hertha Berlin dk. 46)” – Hasan Şaş (Galatasaray) “Orhan Ak (Galatasaray dk. 46)”, Hüseyin Çimşir (Trabzonspor) “Ümit Karan (Galatasaray dk. 80)”, Necati Ateş (Galatasaray), Tuncay Şanlı (Fenerbahçe) “İbrahim Akın (Beşiktaş dk. 74)” – Gökhan Ünal (Kayserispor) “Halil Altıntop (Kaiserslautern dk. 61)”, Ersen Martin (Ankaraspor) “Nuri Şahin (Borussia Dortmund dk. 46)”
Çek Cumhuriyeti: Petr Cech – Martin Jiranek (Karel Pitak dk. 52), David Rozehnal, Tomas Ujfalusi, Marek Jankulovski – Karel Poborsky (Kaptan), Tomas Rosicky (Marek Heinz dk. 67), Jan Polak, Jaroslav Plasil (Stepan Vachousek dk. 89) – Jiri Stajner (Lukas Zelenka dk. 84), Milan Baros (Tomas Jun dk. 87)
Goller: Karel Poborsky (dk. 20 penaltı), Jiri Stajner (dk. 61), Ümit Karan (dk. 89 ve 90+3)

15. MAÇ

15 Haziran 2008 (Avrupa Şam. Grup M.)
Türkiye 3-2 Çek Cumhuriyeti

Tarihimizde bir kez, o da 1958 yılında yenebildiğimiz Çeklere öyle bir noktada hesap kestik ki, tek cümleyle bir ömre bedeldi. İki takım, 2008 Avrupa Şampiyonası finallerinin grup maçlarında Cenevre’de karşı karşıya geldi. Tarihinde ikinci kez çeyrek final kapısını aralamak isteyen millîlerimiz, maça oldukça kötü başladı. Koller 34. dakikada kafasını gol için kullandı ve ilk yarıyı 1-0 yenik kapattık. Stratejiler devre arasına kalmıştı. Fatih Terim hemen sıkı bir hamle yaptı. Sabri ile Semih’i değiştirdi ve nokta santrfordan vazgeçti. Böylece topu havaya kaldırmak yerine yerden oynayacaktı takım. Lâkin Emre Güngör’ün sakatlandığı dönemde 10 kişi kalan ekibimiz, dördüncü hakemin oyuncu değişikliğini ağırdan alması üzerine zaafa düştü ve 62’de Plasil’in ayağından bir gol daha yedi. “Buradan sonra dönmez” diye bakıyordu artık herkes  maça. Lâkin sahada yenilgiyi hiçbir anda kabullenmemeye yemin etmiş bir ekip vardı. Herkesi ateşleyen şey 75. dakikada gelen Arda’nın golüydü. 87. dakikada dünyanın en iyi kalecilerinden Cech’in hatası tüm Türkiye’yi sokaklara dökecek sürecin ikinci hamlesi oldu ve Nihat’ın beraberlik golü geldi. “Artık penaltılara kalacak bu iş” dedik hep birlikte. Ancak millîlerimizin söyleyecek sözü vardı daha. Hamit, orta sahada topla yürürken Çekler hâlâ yedikleri iki golün şaşkınlığını atamamıştı. Hamit de iyi gördü bu açığı ve karşılaşmadaki ikinci asistini yaptı Nihat’a. Kaptan Nihat ise en iyi yaptığı şeyi yapacaktı az sonra. Dünyanın en iyi kalecisi değil, tüm kalecileri getirseniz çaresiz kalacakları bir şut çıkardı Villarreal’li yıldızımız. Viyana kapılarını açan top atışı gibi geldi bu gol. Artık çeyrek final görünmüştü: 3-2.

Stat: Cenevre – Stade de Geneve
Hakemler: Peter Fröjdfeldt, Stefan Wittberg, Henrik Andren (İsveç)
Türkiye: Volkan Demirel (Fenerbahçe) – Hamit Altıntop (Bayern Münih), Emre Güngör (Galatasaray) “Emre Aşık (Galatasaray dk.61)”, Servet Çetin (Galatasaray), Hakan Balta (Galatasaray) – Tuncay Şanlı (Middlesbrough), Mehmet Topal (Galatasaray) “Kazım Kazım (Fenerbahçe dk. 57)”, Mehmet Aurelio (Fenerbahçe), Arda Turan (Galatasaray) – Nihat Kahveci (Villarreal), Semih Şentürk (Fenerbahçe) “Sabri Sarıoğlu (Galatasaray dk.46)”
Çek Cumhuriyeti: Petr Cech – Zdenek Grygera, Tomas Ujfalusi, David Rozehnal, Marek Jankulovski – Mariek Matejovsky  (David Jarolim dk.39), Tomas Galasek, Jan Polak – Libor Sionko (Stanislav Vlcek dk.84), Jan Koller, Jaroslav Plasil (Michal Kadlec dk. 80)
Goller: Koller (dk. 34), Plasil (dk. 62), Arda (dk. 75), Nihat (dk. 88 ve 90)

16. MAÇ

22 Mayıs 2010 (Özel maç)
Türkiye 2-1 Çek Cumhuriyeti

Uzun yıllar yenemediğimiz Çek Cumhuriyeti karşısında son iki maçtan bir beraberlik, bir de galibiyet çıkarmıştık. ABD’de oynanan hazırlık maçında da Cekler karşısında üst üste ikinci galibiyetimizi elde etti. New Jersey’deki Red Bull Arena’da oynanan maçtaki rakibimiz, Dünya Kupası elemelerinde bizim gibi hayal kırıklığı yaşayan ve yeniden yapılanma dönemine giren Çek Cumhuriyeti’ydi. Bu maç aynı zamanda Milli Takım’ın emektar iki futbolcusu için de jübile anlamı taşıyordu. Ay-yıldızlı formayla başta dünya üçüncülüğü olmak üzere pek çok başarıya imza atan Okan Buruk ve Emre Aşık, Çek Cumhuriyeti maçına ilk on birde başlayıp kısa süre sonra yerlerini genç arkadaşlarına bıraktı. İki emektar için saha kenarında düzenlenen törende TFF Başkanı Mahmut Özgener, Emre ve Okan’a hizmetlerinden dolayı plaket verdi. Oyunun başındaki rakibin ön alanda baskı yapan anlayışını orta alanda isabetli pas alışverişiyle kıran takımımız, oyun üstünlüğünü eline geçirdi ve sonuç almakta da gecikmedi. 32’de topu aut çizgisi üzerinde kontrol eden Arda, sol kanattan ceza alanı içine girip şık bir vuruşla millîlerimizi öne geçirdi. İkinci yarıya aynı hızla başlayan takımımız, 48’de Arda’nın pasıyla buluşan Nihat’ın vuruşuyla farkı ikiye çıkardı: 2-0. Çekler,  81’de Emre Güngör’ün kısa düşen geri pasını yakalayan Milan Cerny’nin golüyle maçın skorunu 2-1 olarak belirledi.

Stat: New Jersey, Red Bull Arena
Hakemler: Mark Geiger, Chris Strickland, Anthony Vasoli (ABD)
Türkiye: Volkan Demirel (Fenerbahçe) – Sabri Sarıoğlu (Galatasaray, Servet Çetin (Galatasaray), Emre Aşık (Galatasaray “Gökhan Zan (Galatasaraydk. 9)” “Emre Güngör (Galatasaray dk. 65)”, Çağlar Birinci (Denizlispor) – Okan Buruk (İstanbul BBSK) “Volkan Şen (Bursaspor dk. 9)” “Kazım Kazım (Toulouse dk. 46)”, Selçuk Şahin (Fenerbahçe) “Selçuk İnan (Trabzonspor dk. 77)”, Emre Belözoğlu (Fenerbahçe), Arda Turan (Galatasaray) “Mehmet Topal (Galatasaray dk. 82)” – Nihat Kahveci (Beşiktaş) “Turgay Bahadır (Bursaspor dk. 57)”, Halil Altıntop (Eintracht Frankfurt) “Semih Şentürk (Fenerbahçe dk. 46)”
Çek Cumhuriyeti: Cech – Kusnir, Hübschman, Rajnoch, Mazuch (Lafata dk. 63) – Holek, Plasil (Skacel dk 77), Pudil, Cerny – Fenin, Necid (Tekhard dk. 77)
Goller: Arda Turan (dk. 31), Nihat Kahveci (dk. 48) Milan Cerny (dk. 81)

Türkiye – Çek Cumhuriyeti / Çekoslovakya maçları:

Tarih/Saat

Ev Sahibi Takım

Misafir Takım

Organizasyon

22.05.2010

TÜRKİYE

2-1

ÇEK CUMHURİYETİ

ÖZEL MAÇ

15.06.2008

TÜRKİYE

3-2

ÇEK CUMHURİYETİ

AVRUPA ŞAM. 2008 FİNALLERİ

01.03.2006

TÜRKİYE

2-2

ÇEK CUMHURİYETİ

ÖZEL MAÇ

30.04.2003

ÇEK CUMHURİYETİ

4-0

TÜRKİYE

ÖZEL MAÇ

26.03.1996

ÇEK CUMHURİYETİ

3-0

TÜRKİYE

ÖZEL MAÇ

23.02.1994

TÜRKİYE

1-4

ÇEK CUMHURİYETİ

ÖZEL MAÇ

15.04.1981

TÜRKİYE

0-3

ÇEKOSLOVAKYA

DÜNYA ŞAM. 1982 GRUP ELEME

03.12.1980

ÇEKOSLOVAKYA

2-0

TÜRKİYE

DÜNYA ŞAM. 1982 GRUP ELEME

07.09.1977

ÇEKOSLOVAKYA

1-0

TÜRKİYE

ÖZEL MAÇ

15.11.1967

TÜRKİYE

0-0

ÇEKOSLOVAKYA

AVRUPA ŞAM. 1968 GRUP ELEME

18.06.1967

ÇEKOSLOVAKYA

3-0

TÜRKİYE

AVRUPA ŞAM. 1968 GRUP ELEME

21.11.1965

ÇEKOSLOVAKYA

3-1

TÜRKİYE

DÜNYA ŞAM. 1966 GRUP ELEME

09.10.1965

TÜRKİYE

0-6

ÇEKOSLOVAKYA

DÜNYA ŞAM. 1966 GRUP ELEME

18.12.1958

TÜRKİYE

1-0

ÇEKOSLOVAKYA

ÖZEL MAÇ

25.11.1956

ÇEKOSLOVAKYA

1-1

TÜRKİYE

ÖZEL MAÇ

25.05.1924

ÇEKOSLOVAKYA

5-2

TÜRKİYE

OLİMPİYAT MAÇLARI


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*