Cüneyt Çakır ilke imza attı

FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır, İtalya-İrlanda Cumhuriyeti ile Türk hakemliğinde bir ilki başarmış oldu.

11 Haziran’daki Ukrayna-İsveç maçından sonra, Cüneyt Çakır 18 Haziran’daki karşılaşmayla aynı Avrupa Şampiyonası’nda ikinci maçını yöneten ilk Türk hakemi olma başarısı gösterdi.

Daha önce Hilmi Ok ve Ahmet Çakar, Avrupa Şampiyonalarında birer maç yönetmişti. Hilmi Ok, 1980 Avrupa Şampiyonası’nda Çekoslovakya-Hollanda maçını, Ahmet Çakar da 1996 Avrupa Şampiyonası’nda İspanya’nın Romanya’yı 2-1 mağlup ettiği grup karşılaşmasında görev yapmıştı.

1996’da Türkiye’nin de tarihinde ilk kez katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda ise bu kez Ahmet Çakar maç yönetme başarısını gösterdi. Çakar, 18 Haziran 1996’da İspanya’nın Romanya’yı 2-1 mağlup ettiği grup karşılaşmasında görev yaptı.

63 uluslararası maça çıktı

Cüneyt Çakır, dün akşamki İtalya-İrlanda Cumhuriyeti maçı ile birlikte 63. uluslararası maçında düdük çalma başarısı gösterdi.

2006 yılında FIFA kokartı takan Cüneyt Çakır, 1 yıl sonra Avrupa’nın yetenekli hakemlerinin davet edildiği mentör kursuna çağrıldı. Avusturya’da, 2007 yılında düzenlenen 19 Yaşaltı Avrupa Şampiyonası finallerine davet edilen Cüneyt Çakır, bu turnuvada Fransa-Sırbistan ve İspanya-Portekiz arasında oynanan grup müsabakalarını yönetti.

İsveç’te, 2009 yılında düzenlenen 21 Yaşaltı Avrupa Şampiyonası’nda İngiltere-İsveç arasındaki yarı final maçı dahil olmak üzere 3 müsabakada görev aldı. 2009-2010sezonunda Fulham ile Hamburg arasında oynanan UEFA Avrupa Ligi yarı final rövanş maçını da yönetme başarısı gösterdi.
 
2010-2011 sezonunda Şampiyonlar Ligi grup maçlarında yönettiği Rubin Kazan-Barcelona maçıyla 10 yıl aradan sonra bir Türk hakem Şampiyonlar Ligi’nde görev aldı, hem de Cüneyt Çakır, Haziran 2011’de en üst kategori olan UEFA elit hakem kategorisine yükseltildi.

Kolombiya’da, 2011 yılında düzenlenen 20 Yaşaltı Dünya Kupası’nda görev alan Çakır, Portekiz-Fransa yarı final maçı, 1 çeyrek final ve 3 grup müsabakası olmak üzere toplam 5 müsabakada düdük çaldı.

Cüneyt Çakır, 2011-2012 sezonunda da 5’i Şampiyonlar Ligi maçı olmak üzere 9 uluslararası maç yönetti. Çakır’ın yönettiği maçlar arasında 24 Nisan’daki Barcelona-Chelsea Şampiyonlar Ligi yarı final rövanş mücadelesi de bulunuyor.


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*