Doğan Babacan: “Cüneyt Çakır bu başarıyı hak etti”

Tam 38 yıl önce bugün, 26 Haziran 1974’te Almanya’daki Dünya Kupası ikinci turunda oynanan Brezilya-Doğu Almanya maçında yardımcı hakemlik yapan hocaların hocası Doğan Babacan hem ilk defa bir Türk hakeminin görev yaptığı 1974 Dünya Kupası’nı ve Avrupa Şampiyonası’nda tarihe geçen Cüneyt Çakır’ı değerlendirdi.

Halihazırda TFF bünyesinde görev yapan Doğan Babacan, “1974 Dünya Kupası’ndaki ilk maçım Batı Almanya ile Şili arasındaydı. O maçı yönettim. Almanya ev sahibi olduğu hem de ilk karşılaşması olduğu için ilgi çok fazlaydı. 81 bin taraftar stadyumda vardı. Daha sonra Bulgaristan-Uruguay maçı için görevlendirildim. O zamanlar toplam 30 hakem seçilmişti. Bir hakem bir maçı yönetirken, diğer maçlarda da yardımcı hakemlik yapabiliyordu. Ben de hem 19 Haziran’daki o maçta hem de bugün 38.yıldönümü olan Brezilya-Doğu Almanya müsabakasında da yardımcı hakemlik yaptım. Benim açımdan çok olumlu izlenimlerle kapattığım turnuvadan sonra 4 yıl daha görev yapıp, 1978’de hakemliği bıraktım” dedi.

2012 Avrupa Şampiyonası’nda Portekiz-İspanya yarı final maçını yönetecek olan Cüneyt Çakır’ın bu konuma gelmeyi hakettiğini belirten Doğan Babacan, “Zaman zaman hakem seminerlerinde de biraraya geliyoruz. Cüneyt Çakır hem çok çalışkan hem de gelişime çok açık. Önünde de daha uzun bir süre var. Başarılarını sürdüreceğinden eminim” dedi.


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*