Fair Play ödülleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu tarafından belirlenen 2012 TMOK Türkiye Fair Play Ödülleri, Olimpiyatevi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Gecede ayrıca Fair Play Konseyi’nce (CIFP) 2012 yılında Pierre de Coubertin Dünya Fair Play Büyük Ödülü’nü kazanan Fenerbahçe U15 Futbol Takımı da ödülüne kavuştu.

Coca-Cola Elit Akademi Ligi’nde mücadele eden sarı-lacivertli takım, ödüle 3 Kasım 2012’de Eskişehirspor ile deplasmanda oynadığı maçta, tüm oyuncu değişiklik hakkını kullanan rakibinin bir oyuncusunun karşılaşmanın 65. dakikasında sakatlanması ve oyundan çıkmak zorunda kalması sonrası  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yetkilisine ve maçın hakemine başvurarak, kendi takımlarından da bir oyuncuyu çıkartıp 10’a 10 maça devam etmesiyle layık görülmüştü.

Futbol dünyasından ödül alan bir başka takım da Ankaraspor U14 Takımı ve takımın gençlik geliştirme programı sorumlusu Çağatay Şalap ile teknik direktör Nuri Yakupoğlu oldu.

Ankaraspor U14 takımı, 6 Ekim 2012’de Fenerbahçe ile oynadığı Coca-Cola Elit Akademi karşılaşmasında, maç 2-2 devam ederken oyuncu değişikliği hakkı kalmayan rakip takımın bir oyuncusunun burnunun kırılmasıyla,10 kişi kalması sonrası  teknik direktörü ve idarecilerinin kararıyla bir futbolcularını oyundan çıkarmıştı. Başkent ekibi mücadeleyi 3-2 kaybetti ancak  Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu tarafından  sportif davranış kategorisinde Şeref Diploması ile onurlandırıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun çeşitli kurumlarla işbirliği yaptığı iki proje de gecede ödüllendirildi. TFF’nin Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı ile hayata geçirdiği ve ilçedeki 12-18 yaşları arasındaki dezavantajlı 344 çocuğun olimpik kültür, çevre ve beslenme alışkanlıkları edinmesini ve Fair Play ruhunu geliştirmeyi amaçlayan  Sporla Yaşa projesi sportif tanıtım dalında büyük ödül aldı. Migros Grubu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakıf tarafından organize edilen, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından da eğitmen desteği verilen sosyal sorumluluk projesi sportif tanıtım dalında  şeref diplomasına layık görüldü. Bu projede TFF tarafından yetiştirilen gönüllüler aracılığıyla 11-12 yaş grubu 3000’i aşkın çocuk futbol eğitimi aldı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu tarafından sportif davranış kategorisinde büyük ödül yaşamını yitiren motosiklet yarışçısı Kamel Merkit’e verildi. Milli atletler Arif Delen, Serkan Kaya , M.Uğur Çakır, Abdil Ceylan  ve Mehmet Akkoyun  sportif davranış dalında kutlama mektubu ile onurlandırıldı. Sportif kariyer dalında büyük ödülü sadece kas gücüyle kürek geçerek üç okyanusu aşan, kürek-pedal-bisiklet ile dünya turuna da katılan Erden Eruç, şeref diplomasını Diyarbakır’da görev yapan basketbol antrenörü ve beden eğitimi öğretmeni Gökhan Yıldırım, kutlama mektubu ödülünü ise hem Türkiye’de hem dünyada büyük başarılara imza atan Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı aldı. Sportif tanıtım dalında Konya Karatay Belediyesi kutlama mektubu ile ödüllendirildi.

Gecede, CIFP tarafından 2012 Willi Daume Ödülü Şeref Diploması’na değer bulunan spor yazarı Kahraman Bapçum’a da ödülü takdim edildi.


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*