Feyyaz Uçar: “U20 Dünya Kupası’nı heyecanla bekliyoruz”

Türkiye’nin tarihinde ilk kez ev sahipliği yapacağı FIFA U20 Dünya Kupası’nın başlamasına 5.5 aydan daha kısa bir süre kaldı.

21 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında tüm Türkiye’de yaşanacak futbol festivalini iple çekenler arasında U20 Milli Takımımız da yer alıyor.

U20 Milli Takımının Teknik Direktörü Feyyaz Uçar, FIFA’nın resmi internet sitesi fifa.com’a verdiği röportajda “FIFA’nın Dünya Kupası’ndan sonraki en büyük ikinci organizasyonunun; Türkiye’de, 7 şehrimizde düzenlenecek olması hem büyük bir heyecan veriyor hem de önemli bir sorumluluk yüklüyor.” ifadelerini kullandı.

“Sıradan bir turnuva olmayacak” başlığı ile verilen geniş röportajda, Feyyaz Uçar’ın ifadelerinin satırbaşları şöyle:

• Oyuncularım, Dünya Kupası’nda oynayacak olmanın ne kadar önemli olduğunu iyice anlamaya başladılar. Turnuvanın başlaması yaklaştıkça, işlerine daha büyük ciddiyet ve konsantrasyonla asılmaya başladılar. Bir Dünya Kupası’nda oynamak, profesyonel futbolcunun kariyeri boyunca çok sık yaşayabileceği bir olay değil.

• Hedefleri çok büyük koyarak, oyuncularımızı strese sokmak istemiyoruz. İlk amacımız, ayaklarımızı yere sağlam basarak öncelikle gruptan çıkmak. Yaklaşık 1 yıldır bu kupaya çok yoğun bir şekilde hazırlanıyoruz. U20, U19 VE U18 Milli Takımları sadece 2012 yılında 38 maç yaptı.

• Gruptan çıktıktan sonra, seyirci desteği ile her maçı bir final havasına sokarak oynamak ve başarılı olmayı hedefliyoruz. Mücadele gücümüz ve gençlerimizin yeteneği ile çıkabildiğimiz yere kadar çıkmak istiyoruz.

• Yardımcım Emre Aşık, 1993’te Avustralya’daki U20 Dünya Kupası’nda Türkiye forması giymişti. O da bu eşsiz deneyimi, oyunculara anlatarak konsantre olmalarını sağlıyor.

• Taraftarların tüm maçlarda tribünleri dolduracağına inanıyorum. 3 grup maçımızdan 2’sini Trabzon’da, diğerini de Rize’de oynayacağız. Futbolculuk dönemimde bu 2 şehre de defalarca gittim ve futbolun ne kadar tutkuyla sevildiğini yakından yaşadım. Aynı desteği U20 Milli Takımımıza da en üst seviyede göstereceklerinden eminim.

• İstediğimiz havuzu şu anda yakalamış durumdayız. 1993 yaş grubumuza yaptığımız 1994 yaş grubu takviyesi ile iyi bir takım olma yolunda devam ediyoruz. Tabi ki durmayacağız, oyun içerisinde daha çabuk düşünüp daha çabuk hareket etmemiz lazım.

• Girdiğimiz gol pozisyonlarını daha fazla değerlendirmemiz lazım. Yani gol vuruşlarındaki istatiğimizi yükseltmeliyiz. Genel olarak Türk futbolunun sıkıntısı olan duran toplardaki başarısızlığımızı da giderirsek her maçta galibiyete yakın oluruz.

“Sürpriz görürsek şaşırmam”

Röportajda, U20 Milli Takımı ve potansiyel rakipler ile ilgili de tespitlerde bulunan Feyyaz Uçar; “Yaratıcı oyunculara sahibim. Birçok oyuncum, bu takımda anahtar role sahip. Bir ya da birkaç oyuncunun değil tüm takımın öne çıkacağını düşünüyorum. Şubat ayındaki elemeleri geçerse Arjantin ve Brezilya’nın yanı sıra UEFA U19 Avrupa Şampiyonu İspanya ile Portekiz diğer takımlardan bir adım önde. Tabii ki her turnuvada olduğu gibi sürpriz yapacak takımlar da olacak ve Dünya Kupası’na renk katacaklardır.


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*