FIFA U20 Dünya Kupası’na Güney Amerika’dan katılacak 4 ülke belli oluyor

Türkiye’de 21 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan FIFA U20 Dünya Kupası’na Güney Amerika Kıtası’ndan katılacak olan 4 ülke belli oluyor.

Arjantin’de 9 Ocak’ta başlayan ve 10 takımın katıldığı Güney Amerika U20 Şampiyonası’ndan 4 takım, bu yaz ülkemizde düzenlenecek olan FIFA’nın en büyük ikinci turnuvasında mücadele etmeye hak kazanacak.

Turnuvada, A Grubu’ndaki ev sahibi Arjantin, Kolombiya, Şili, Paraguay ve Bolivya ile B Grubu’ndaki Brezilya, Uruguay, Ekvador, Peru ve Venezuela arasından gruplarını ilk 3 sırada bitirecek olan 6 takım final grubuna yükselmeye hak kazanacak. Tek devre lig usulüne göre oynanacak final grubunu ilk 4 sırada bitiren ülkeler, Haziran ve Temmuz aylarında FIFA U20 Dünya Kupası Şampiyonluğu için mücadele edecek.

Arjantin’de düzenlenen Güney Amerika U20 Şampiyonası 3 Şubat’ta sona erecek.

Güney Amerika U20 Şampiyonası’ndan Türkiye’ye gelmesi muhtemel takımları tanıyalım:

A Grubu:

Arjantin: Daha önce 6 kez bu kupayı müzesine götürmüş, ancak 2003’ten beri şampiyonluğa ulaşamayan ev sahibi Arjantin, 1986’da FIFA Dünya Kupası’nı kazanan takımda yer alan Marceloa Trobbiani’nın teknik direktörlüğünde turnuvanın en önemli favorileri arasında yer alıyor. Arjantin’in kadrosunda ise Porto’dan Juan Iturbe, Valencia’dan Federico Cantabaria ve Racing Club’dan Ricardo Centurion ön plana çıkan isimler olarak göze çarpıyor.

Kolombiya: A Grubu’nun bir diğer takımı Kolombiya ise, 2011 FIFA U-20 Dünya Kupası’nda çeyrek final görmüş kadrosundan sadece iki isim barındırıyor. Bu futbolcular Atletico National’de oynayan Cristian Bonilla ile Sebastian Perez. Carlos Restrepo’nun takımı 1987 ve 2005’ten üçüncü kez Güney Amerika U20 Şampiyonası’nı zirvede bitirmek istiyor.

Şili: 2007’de Kanada’da düzenlenen FIFA U20 Dünya Kupası’nda üçüncü olan Şili, bonservisi Manchester United’da bulunan, bu sezon Wigan’da kiralık oynayan golcüsü Angelo Henriquez’den yoksun olarak turnuvaya katılıyor. Buna rağmen Sevilla’dan Bryan Rabello ile Sporting Club’dan Diego Rubio’yu bünyesinde bulunduran Şili U20 Milli Takımı’nın teknik direktörü Mario Salas, bu şampiyonadaki amaçlarının turnuvayı ilk 4’te bitirerek Türkiye’de düzenlecenek FIFA U20 Dünya Kupası’na gitmek olarak belirtiyor.

Paraguay: Genç yaşlarına rağmen yüksek seviyedeki maçlarda oynamış futbolcuları kadrolarında barındıklarını söyleyen Paraguay U20 Milli Takımı Teknik Direktörü Victor Genes, takımının şampiyonaya her açıdan hazır olduğunu da ifade ediyor. Paraguay’ın dikkat çeken oyuncuları ise orta sahada oynayan Benfica’lı Derlis Gonzalez  ve  Libertad’lı Angel Lucena ile forvetteki Tacuary’li Brian Montenegro.

Bolivya: Kaleci Guillermo Viscarra (Vitoria), forvetler  Carlos Paniagua (Sevilla), Ricardo Vaca (Recreativo) ve Alex Pontons’un (Provercelli) ön plana çıktığı Bolivya’da Marco Barrero’nun öğrencilerinin iki amacı var: Önce 1983’ten sonra ilk kez Güney Amerika U20 Şampiyonası’nda final grubuna yükselmek. Ardından da FIFA U20 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanmak.

B Grubu:

Brezilya: 2011’deki son şampiyona dahil olmak üzere FIFA Dünya Kupası’nı 5 kez, son 3 turnuva dahil olmak üzere de Güney Amerika U20 Şampiyonası’nı tam 11 kez kazanan Brezilya, bundan ötürü kupanın favori takımlarının başında olarak gösteriliyor. 2011’de şampiyon olan kadrodan Neymar, Lucas ve Oscar’ı yaşları geçtiği için bu şampiyonaya çağıramayan Teknik Direktör Emerson Avila’nın elinde ise yeni yıldızlar var: Bunlardan biri efsane futbolcu Mazinho’nun oğlu ve İspanya Milli Takımı oyuncusu Thiago Alcantara’nın Barcelona B takımında oynayan kardeşi Rafael Alcantara. Bir diğeri de yine Barcelona’nın altyapısında oynayan Rafinha.

Uruguay: 2011’de Meksika’da düzenlenen FIFA U-17 Dünya Kupası’nda son 16’ya kalmış kadrodan 7 oyuncuyu bu turnuva için kadrosunda bulunduran Uruguay, teknik direktör Juan Verzeri önderliğinde Türkiye biletini kapmak istiyor. Takımın en çok göze batan oyuncuları ise, 2011’deki FIFA U17 Dünya Kupası’nın en iyi kalecisi seçilen Jonathan Cubero ile forvet oyuncuları Roma’lı Dante Lopez, PSV’li Ruben Bentancourt ve Nacional’den Gonzalo Bueno.

Ekvador: Uruguay gibi 2011’de Meksika’da düzenlenen FIFA U-17 Dünya Kupası’nda son 16’ya kalmış kadroda mücadele eden 7 oyuncuyu bu turnuva için kadrosunda bulunduran Ekvador’da Teknik Direktör Julio Cesar Rosero, hedeflerinin 2011’deki gibi 2013’te de FIFA U20 Dünya Kupası’nda yer almak olduğunu belirtiyor. Ekvador U20 Milli Takımı’nın dikkat çeken oyuncuları ise kanat oyuncusu Marcos Lopez (Deportivo Cuenca), stoper Pedro Velazco (Barcelona de Ecuador) ve forvet Jose Cevallos (Liga de Quito).

Venezuela: Tarihindeki tek FIFA U20 Dünya Kupası’na 2009’da Mısır’da düzenlenen turnuvada katılan Venezuela’da Teknik Direktör Marcos Mathias, bu başarıyı ikinci defa yakalama amacında ve en büyük kozu Young Boys’da oynayan forvet oyuncusu Josef Martinez olarak gözüküyor.

Peru: İlki 1977’de düzenlenen FIFA U20 Dünya Kupası’ndan (O döenmki adıyla FIFA Dünya Gençler Şampiyonası) 2 sene önce Güney Amerika Dünya Kupası’nda ilk 4’e kalmasına rağmen, hiçbir FIFA  U20 Dünya Kupası’nda mücadele etme başarısını gösteremeyen Peru bir ilki gerçekleştirmek istiyor. Takımın Villarreal’in B takımında oynayan orta saha oyuncularından Edison Flores, zor bir grupta olduklarını, ancak final grubuna yükselmek için şanslarının imkansız olmadığını düşünüyor.

Türkiye’de düzenlenecek 2013 FIFA U20 Dünya Kupası’na katılmayı garantileyen takımlar:

TÜRKİYE
İspanya
Fransa
İngiltere
Portekiz
Hırvatistan
Yunanistan
Özbekistan
Güney Kore
Avustralya
Irak

 


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*