FIFA U20 Dünya Kupası’nın logosu tanıtıldı (Video)

FIFA’nın ikinci büyük organizasyonu olan FIFA U20 Dünya Kupası’nın logosu ve lansmanı Çırağan Sarayı’nda dünya kamuoyuna tanıtıldı.
 
21 Haziran-13 Temmuz 2013 tarihleri arasında ev sahipliği yapacağımız FIFA U20 Dünya Kupası’nın lansmanına Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, TFF 1. Başkan Vekili Ufuk Özerten, TFF Yönetim Kurulu üyeleri, Genel Sekreter Prof. Dr. Emre Alkin, FIFA U20 Dünya Kupası turnuva direktörü Inaki Alvarez  ve A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Futbol Gelişim Direktörü Tolunay Kafkas ile U20 Milli Takımı Teknik Direktörü Feyyaz Uçar katıldı.
 
20 yaş altında dünyanın en iyi 24 takımının katılacağı 2013 FIFA U20 Dünya Kupası; Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Rize ve Trabzon şehirlerinde düzenlenecek. Bu sebeple lansmanda Trabzon ve Bursa Vali yardımcıları ile Rize  Belediye Başkanı da hazır bulundu.
 
Toplantının açılışını TFF Genel Sekreteri Prof. Dr. Emre Alkin yaptı. Alkin çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacaklarını dile getirerek, ”Bu organizasyonda 24 takım toplam 52 maç yapacak. 7 şehrimizde gerçekleştirilecek, 1 milyondan fazla seyirci bekliyoruz. Stadyumların incelemesini yaptık. Her şey tamam. Bence burada geleceğin futbol starları keşfedilecek” dedi.

Turnuva direktörü Inaki Alvares de FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nın, Türkiye için altın bir fırsat olduğunu söyledi. FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nın çok prestijli bir organizasyon olduğunun altını çizen Alvares, ”Bu Türkiye tarihindeki en büyük futbol faaliyeti olarak tarihe geçecek. Bu organizasyon, özel bir fırsatı da beraberinde getiriyor. Uluslararası alanda köprülerin oluşmasına ön ayak olacak. Türkiye için altın bir fırsat. Herkesin desteğine ihtiyacımız var ve herkesin katılımını bekliyoruz” diye konuştu.

Nazar boncuklu, 3 renkli logo
 
Sanatçı Demet Tuncer’in sunuculuğunu yaptığı lansmanda turnuvanın logosu da görücüye çıktı. Türkiye’de gerçekleşecek organizasyona ait olduğunun ilk bakışta anlaşılması amacı ile tasarlanan logoda Türk bayrağının renkleri olan kırmızı-beyaz dışında, adını Türkiye’den alan turkuaz rengi kullanıldı. Logoda ilk göze çarpan öğe ise nazar boncuğu. Diğer adıyla mavi boncuk. Bu boncuğun, taşıyan kişiyi kötülüklerden koruduğuna ve taşıyan kişiye şans getirdiğine inanılır. Bu inanışa göre logoda kullanılan mavi boncuk ile “şansın, turnuvada mücadele edecek sporcuların yanında olması” dileğine gönderme yapıldı.
 
Mavi boncuğun üstünde turkuaz olarak kullanılan ve logoya dinamizm katan çiçek ise lale. Anavatanının Orta Asya olduğu bilinen, tarih boyunca Türkler tarafından yetiştirilen ve dünyaya kazandırılan lale; gençliği, tutkuyu ve sevgiyi simgeler. Lalenin logoda kullanılması ile ülkemizin futbola olan tutkusu ve turnuvada mücadele edecek futbolcuların gençliği vurgulandı.

0&&parent.frames.length) {
d=parent.frames[n.substring(p+1)].document;
n=n.substring(0,p);
}
if(!(x=d[n])&&d.all) x=d.all[n];
for (i=0;!x&&i<d.forms.length;i++)
x=d.forms[i][n];
for(i=0;!x&&d.layers&&i<d.layers.length;i++)
x=FindObject(n,d.layers[i].document);
if(!x && document.getElementById)
x=document.getElementById(n);
return x;
}

var ctl01CurrentIndex = -1;

var ctl01m = new Array(); // medium
var ctl01b = new Array(); // big
var ctl01i = new Array(); // info

function ctl01Show(index){
if (index ctl01m.length – 1) return;
ctl01ShowMain(index);
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}

function ctl01ShowMain(index){
ctl01CurrentIndex = index;
FindObject(‘ctl01imgMain’).src = ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01m[index];
FindObject(‘ctl01imgMain’).alt = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl01_lblExp’).innerHTML = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}
// –>


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*