Gündüz Tekin Onay’ı rahmetle anıyoruz

Türk Futbolunun en önemli isimlerinden biri olan ve pek çok yıldızı futbolumuza kazandıran Gündüz Tekin Onay’ı, vefatının 5. yılında  rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

TFF Futbol Araştırma, Planlama, Eğitim ve Geliştirme (ARPEG) Genel Koordinatörlüğü ile Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulunmuş olan merhum Onay, 04 Ocak 2008 tarihinde aramızdan ayrılmıştı.

HAYATINI FUTBOLA ADAMIŞTI

Gündüz Tekin Onay 1942 yılında Çankırı’da doğdu. Futbola 1957 yılında Eskişehir’de başladı. Bursa Akınspor, D.Ç. Karabükspor, Muhafızgücü, Ordu Milli Takımı, Karşıyaka, Şekerspor ve Kastamonuspor’da futbol oynadı.

26 yaşında Kastamonuspor’da antrenörlüğe başladı. 27 yaşında Genç Milli Takım antrenörü ve A Milli Takım yardımcı antrenörü oldu. Bu görevlerine 1969-1972 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde devam etti.

30 yaşında Profesyonel 1. Lig’e Adanaspor ile adım attı ve aralıksız 21 yıl Türkiye 1. Ligi’nde Zonguldakspor, Beşiktaş, Bursaspor, Mersin İdmanyurdu, MKE Ankaragücü, Kayserispor, Gençlerbirliği, Adana Demirspor, Konyaspor ve Denizlispor takımlarında teknik direktörlük yaparak 462 maçla lig rekoru kırdı.
TÜFAV, Türkiye Futbol Federasyonu Vakfı, Türkiye Futbol Vakfı kurucusu olarak yönetim kurullarında görev yaptı. TÜFAD’da Genel Sekreterlik ve Asbaşkanlık görevlerinde bulundu.

Teknik direktörlük yaptığı Adanaspor kulübüne, başkanlık yaparak bir ilki gerçekleştirdi.

Çeşitli gazetelerde spor yazarlığı ile futbol adına 14 kitap yazarak, özellikle gençlerin gelişiminde önemli rol oynadı. Yurtiçinde kurs ve seminerlerde eğitimcilik yaptı. Ayrıca, yurtdışında UEFA-UEFT gibi 30’a yakın seminere katıldı.

1997-2004 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu Genç Milli Takımlar Koordinatörü ve Başkan Başdanışmanı olarak bir çok projeye imza attı. UEFA U19 Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olan Genç Milli Takım’ın sorumlusuydu.

2007 yılında TFF AR- PEG Genel Koordinatörü olarak, “Van Futbol Köyü Projesi” ile Türk Futbolu adına Türkiye’de bir ilke imza attı. Bu proje sayesinde, tüm Türkiye’den katılan çocuklarla birlikte futbol adına doğu ve batı sentezini gerçekleştirdi.

“Van Futbol Köyü Projesi”ni hayata geçirerek,  Yılın Projesi dalında birçok ödül kazanırken, UEFA’dan da kutlama mesajı aldı.

2007 yılı UEFA TFF Grassroots Yaz Etkinlikleri çerçevesinde, I. Uluslararası Riva Düş Köyü Grassroots Futbol Festivali’ni birçok yabancı ülke çocukları ile gerçekleştirdi. Aynı yıl içerisinde I. Grassroots Engelliler Futbol Festivali’ni düzenledi.

2007 yılında, Türk Spor Ajansı tarafından Memorial Hastanesi Sponsorluğunda organize edilen 11 Altın Adam yarışmasında Yılın Altın Yöneticisi Ödülünü aldı.

2007 yılı Aralık ayında, Grassroots Etkinlikleri çerçevesinde farklı yaş gruplarındaki çocukları futbol oynamaya davet etmek amacıyla, Türkiye Futbol Federasyonu Beylerbeyi Gündüz Tekin Onay Grassroots Merkezi’ni açtı.

UNESCO Tarafından 2007 yılının MEVLANA Yılı ilân edilmesi nedeniyle, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği tarafından, Futbol Adamı dalında “HOŞGÖRÜ ve ÖRNEK DAVRANIŞ” ödülüne lâyık görüldü.

Aynı yıl, Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği 2007 yılı 54. yılın Sporcusu Anketinde, “Namık Sevik” Ödülünü aldı.


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*