Hiddink: “Estonya maçı ciddi bir hazırlık olacak”

A Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink, Estonya ile yapacağımız özel maç öncesi düzenlediği basın toplantısında, medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

Swissotel The Bosphorus’daki basın toplantısına Serdar Kesimal ile birlikte katılan Guus Hiddink, karşılaşmanın hazırlık özelliği taşıdığını ama mücadeleyi ciddiye alacaklarını dile getirdi. Uluslararası arenada bu tür maçların ciddi görüldüğünü vurgulayan Hiddink, şöyle konuştu:”Biz de bu doğrultuda düşüneceğiz. Bu tür özel maçlarda prestij ve skor önem taşıyor. Kazakistan ve Avusturya ile oynanacak maçta yer alacak az bir grupla birlikteyiz. Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle kadroda bulunan oyuncular çok çekişmeli, rekabete açık maçlar oynayamadan geldiler. Özellikle temmuz ayı döneminde oyuncuların iyi hazırlık dönemi geçirmelerini, maç kondisyonuna ulaşarak Estonya maçına gelmelerini isterdim. Bu nedenle Estonya maçını ciddiye alıyoruz. Bu maçta görev alacak oyuncularımızın 90 dakikalık performanslarını görme fırsatı bulacağız.”

“Performansımızı 90 dakikaya yaymalıyız”

Milli takımın performansına değinen Hollandalı çalıştırıcı, ”Milli takım performansına nasıl baktığınız önemli. Tatmin olmamak lazım. Sürekle iyiye doğru gitmek ve ileriye bakmak lazım. Almanya maçını kaybettik ve kötü oynadık. Sonra değişikliklere gittik. Takımı gençleştirdik. Bu genç takımla birlikte başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Tabii ki 90 dakika boyunca iyi oynadığımızı söylemeyeceğim. Belçika karşısında genç oyuncularla başarılı olmamız önemliydi. Ancak üzerine koymamız lazım. Geçiş döneminde olumlu olmalıyız. Almanya ve Azerbaycan gibi kötü maçlar oynadık. Onları da değerlendirmek lazım” diye konuştu.

Dünya Kupası elemelerinde rakipleri Estonya ile bir hazırlık maçında karşılaşmalarının sakıncası olmadığını kaydeden Hiddink, ”Birkaç yıl sonra rakibimiz olacak bir ülke. Kuzey takımlarıyla oynamak farklı. Onlar daima diri oluyorlar. Kendilerine takımlarına adıyorlar. Savaşçı bir ruha sahip oluyorlar” dedi.

Hiddink, performanslarını 90 dakikaya yaymaları gerektiğini ifade etti. Maçların belli bölümlerinde parladıklarını anlatan teknik adam, ”Ama son 20-25 dakikalarda düşüş yaşıyoruz. Resmi maçlarda bu beni endişelendiriyor. Farklı varyasyonlar deneyebiliriz. İyi orta saha hakimiyeti ve 2-3 forvetle oynayacağız. Türk futbolcusu topla oynamayı seviyor. Rakibin hata yapmasını beklemek yerine, rakibi hataya zorlayacak şekilde oyun sergiliyor” dedi.

Hiddink bir soru üzerine “Son dönemde yaşananlar kulüp futbolunun imajını aşağı çekti. Bu süreçte Türk Milli Takımı’na çok iş düşüyor. Kötü imajını silme ve olumlu yönde değiştirme konusunda takıma görev düşüyor. Üzücü durum. Ben de elimden geldiğince savunmaya çalıştım. Şike soruşturması konusunda herkes konuşuyor. Çok fazla yorumlar yapılıyor. Şu ana kadar federasyon önlemler de aldı zaten. Gelişmelerin önünde yorum yapmak istemiyorum. Bir karar çıksın, ondan sonra sonuçlarla ilgili olarak adımlar atmayı tercih ederim” dedi.

Serdar Kesimal: “Yarın en iyi mücadelemizi göstereceğiz”

Serdar Kesimal da futbolda son dönemde yaşanan olaylardan uzak durmaya ve bu konuları düşünmemeye çalıştıklarını söyledi. Estonya ile yapacakları maçın Kazakistan karşılaşmasının provası olacağını vurgulayan Kesimal; ”İki takım da iyi kapanan ve iyi kontraya çıkan takımlar. Biz de Kazakistan maçı öncesi yarınki karşılaşmayı iyi geçirip hazırlanmak istiyoruz. Yarın elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Şu anda hazır durumda değiliz. Ama Kazakistan maçına daha bir ay var. Hazırlık kampımız ve maçlarımız var. Eksiklerimizi kulüplerimizde de iyi geçirerek gidermeye çalışıyoruz. Elemelerde ilk maçın Kazakistan ile olması da avantaj” dedi.

Liglerin ertelenmesi sonrası nasıl motive oldukları yönündeki soruya Serdar Kesimal, ”Sonuçta milli takımdayız. Milli takım kulüp takımlarına benzemiyor. Ayrıca hazırlık maçı veya resmi mücadele fark etmiyor. Biz her zaman iyi oyun sergilemek istiyoruz” yanıtını verdi.

0&&parent.frames.length) {
d=parent.frames[n.substring(p+1)].document;
n=n.substring(0,p);
}
if(!(x=d[n])&&d.all) x=d.all[n];
for (i=0;!x&&i<d.forms.length;i++)
x=d.forms[i][n];
for(i=0;!x&&d.layers&&i<d.layers.length;i++)
x=FindObject(n,d.layers[i].document);
if(!x && document.getElementById)
x=document.getElementById(n);
return x;
}

var ctl01CurrentIndex = -1;

var ctl01m = new Array(); // medium
var ctl01b = new Array(); // big
var ctl01i = new Array(); // info

function ctl01Show(index){
if (index ctl01m.length – 1) return;
ctl01ShowMain(index);
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}

function ctl01ShowMain(index){
ctl01CurrentIndex = index;
FindObject(‘ctl01imgMain’).src = ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01m[index];
FindObject(‘ctl01imgMain’).alt = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl01_lblExp’).innerHTML = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}
// –>


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*