Lucescu: “Zafer bir başka zaferi çağırıyor”

A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, A Milli Takım’ın 2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Hırvatistan’ı 1-0 yendiği maçın ardından Yeni Eskişehir Stadı’nda yaptığı açıklamada oyuncularının çok akıllı oynadıklarını ve önemli bir zafer kazandıklarını söyledi.

Lucescu çok iyi bir maç çıkardıklarını belirterek, “Oyuncularımı tebrik ediyorum. Çok iyi bir maç çıkardılar, zekice oynadılar. Organize oldular ve tutkulu oynadılar. Golü bulmak için Kharkiv’de olduğunun aksine hata yapmadılar. Şimdi en önemlisi İzlanda’ya karşı kazanmak. Zafer bir başka zaferi çağırıyor. Onu da yapmamız lazım, yapamazsak hiçbir anlamı kalmaz. Seyirci muhteşemdi, bu galibiyete ulaşmamızda itici rol oynadılar. Büyük bir takıma karşı elde edilmiş bir zaferdi.” ifadelerini kullandı.

Mircea Lucescu, “Ukrayna maçının 11’inden 7 oyuncu değişikliğini neden yaptınız?” sorusuna, “Evet oyuncularımı değiştirdim, bize en iyi sonucu getirebilecek oyuncuları bulmaya çalıştım. Özellikle orta sahada. Çünkü Hırvatistan’ın orta sahasında çok yetenekli oyuncular vardı. Alan daraltacak, pas kalitesi yüksek oyuncuları seçtim. Oğuzhan çok iyi oynadı, Nuri Dortmund’daki gibi gayet güzel alanı kapattı. Hakan, Ukrayna maçının aksine savunmaya katkı yaptı, alan daralttı.” yanıtını verdi.

Türk Milli Takımı’nın tarihinde Hırvatistan’a karşı ilk kez kazandığını hatırlatan Lucescu, bu galibiyetin bir parçası olduğu için ayrıca mutluluk duyduğunu vurguladı.

“Keşke Ukrayna maçında da Kassai olsaydı”

Mircea Lucescu, Hırvatistan Milli Takımı Teknik Direktörü Ante Cacic’in, “Lucescu, Ukrayna maçından sonra hakemlerden şikayetçi olmuştu. Bugün de bizim bir penaltımız gözardı edildi.” açıklamasıyla ilgili olarak ise şunları kaydetti: “Kassai şu anda en iyi hakemlerden biri. Keşke Ukrayna maçında da Kassai olsaydı. Hakem konusunda doğru gördüklerimi söylüyorum. Hakem bugün normal yönetti. Bize karşı bir penaltı verebilirdi diyebiliriz ama o kasti yapılmış bir hareket değildi. Kharkiv’de Cengiz’i kasti olarak düşürdüler. Oradaki hareket ile burada verilmeyen penaltı arasında fark var. Ben hakemin devam ettirerek doğru karar verdiğini düşünüyorum. Hakemin kötü niyetli olmadan maçı yönettiğini söyleyebilirim ama diğer hakem için aynı şeyi söyleyemem.”

“Bir ay sonra çok daha iyi bir takım göreceksiniz”

Geçen hafta Ukrayna karşısında sahaya sürdüğü 11 ile yanlış bir tercih yapmadığını savunan Lucescu, “Ukrayna maçına kadar önümde üç günlük bir süre vardı. Hiçbirini tanımadığım oyuncuları tanımaya çalıştım. Oyuncuların daha önce oynadıkları maçları seyrettim çünkü birçoğu kendi takımlarında oynamıyordu. Rakip konusunda onları çok bilgilendirdim. Üç antrenman yapabildik, taktik olarak ne yapmamız gerektiğini anlatabileceğim üç antrenman vardı, bu da yeterli değildi ama bunun ikinci maçımız için çok büyük yardımı oldu.” değerlendirmesini yaptı.

Hırvatistan karşısında futbolcularının, oynatmak istediği oyun tarzını anladığına dikkat çeken Mircea Lucescu şöyle konuştu: “Oyuncularım bu maçta hangi tip oyun kurmak istediğimi, nasıl oynatmak istediğimi en azından anladılar. Tüm oyuncularım ne istediğimi anlayabilecek oyuncular ama yine de belirli bir zamana ihtiyacımız vardı. Arda uzun süre oynamamıştı, Burak çok az antrenman yapabilmişti. Umut ederim ki bir ay sonra çok daha iyi bir takım göreceksiniz. Çok mutluyum; vermek istediklerimi en iyi şekilde alıp sahaya yansıttıkları için. Geçen maçta rakibe çok boş alan veriyorduk, bu maçta bunu iyice azalttık. Bu iyiye gidiştir, daha iyiye gideceğimizin işaretidir. Bu ekibe yeni bir oyun oynatmış oluyoruz, bu da çok güzel. Akıl üzerine kurulmuş, organizasyonu iyi, teknik ve coşku üzerine kurulmuş bir sistem. Futbol akıl oyunu ve bu arkadaşların hepsi genç. Onlardan ne isteyeceğimi anlayabilecek akılda oyuncular.”

Mircea Lucescu, yabancı kuralı konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, “Bu bugünün konusu değil. Milli takıma faydası olacak, en iyi şey nedir, bunun çözümünü geleceğe bırakmak lazım. Önümüzde İzlanda maçımız var, bunun hazırlıklarından bahsetmek isterim” açıklamasında bulundu.


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*