Rosetti, Video Yardımcı Hakem (VAR) sunumu yaptı

Merkez Hakem Kurulu tarafından düzenlenen Süper Lig Hakemleri, Süper Lig Yardımcı Hakemleri, Kadın FIFA Hakemleri ve Kadın FIFA Yardımcı Hakemleri’nin katıldığı 2017-2018 Sezonu Kış Semineri’nde MHK Danışmanı Roberto Rosetti, MHK Eğitimden Sorumlu Üyesi Murat Ilgaz ile birlikte Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemiyle ilgili sunum yaptı.

Antalya’nın Belek ilçesindeki Calista Luxury Resort Otel’de gerçekleştirilen sunumda Roberto Rosetti, VAR sistemi hakkında, “Bu futbol için bir projedir, hakemler için değildir. Asıl hedef de futbolda adalettir. 20 saniyede bir pozisyon incelenemez. 20 saniye içinde medya vasıtasıyla herkes bir fikir sahibi oluyor ve karar verecek olan kişi de bundan habersiz bir şekilde karar veriyor. Bu proje sadece çok büyük bariz hatalarda hakeme yardım etmek için vardır” ifadelerini kullandı.

Rosetti, VAR sisteminin temel felsefesinin, en az müdahale ile en fazla yarar sağlamak olduğunun altını çizerek, “Biz futbolu berbat etmek istemiyoruz ancak ‘skandal’ diyebileceğimiz hakem hatalarının önüne de geçmek istiyoruz. VAR tabii ki mükemmel değil, bunu çok iyi biliyoruz ama bazı çok önemli hataların önüne geçebiliriz. Elbette VAR gri alanları kapsamıyor, açık ve bariz hataları kapsıyor. Her şeyin sonunda son kararı yine hakem verecek. Hakem her zaman sahada kararı veren kişi olarak kalacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

VAR sistemini kullanacak operatörlerin de büyük önem taşıdığını aktaran Rosetti, “Goller, penaltılar, gol öncesinde yapılan fauller, gol öncesinde olan bariz ofsaytlar ve kırmızı kartlar temel olarak incelenecek. Ve son konu da oyuncuya yanlış bir kartın verilmesinin önlenmesi. 3-4 kere kontrol ediyorsanız bu açık ve bariz bir hata değildir. Aynı şekilde 3-4 kamera ile kontrol ediyorsanız bu bariz bir hata değildir.” şeklinde konuştu.

Rosetti, VAR’ın, İtalya, Amerikan Futbol Ligi, Brezilya ve Avustralya’da kullanıldığını belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye de projenin içerisinde. Şu ana kadar 30’un üzerinde çevrim dışı dediğimiz hakemle iletişim kurulmayan şekilde uygulama kullanıldı. Önümüzdeki hafta da Riva’da amatör maçlarda çevrim içi uygulamaya başlıyoruz. TFF projeye inanıyor. Aynı zamanda daha fazla adaletin olacağına inanıyor. Önümüzdeki Dünya Kupası’nda da FIFA, VAR’ı kullanacak.”

Rosetti, VAR sisteminin uygulandığı maçlardan örnekler göstererek, sunumunu tamamladı.


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*