Spor Güvenliği Çalıştayı yapıldı

Kulüpler Birliği Vakfı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen Spor Güvenliği Çalıştayı, İstanbul’da bugün yapıldı.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya Türkiye Futbol Federasyonu, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Süper Lig kulüplerinin yetkilileri ile Süper Lig kulüplerinin bulunduğu şehirlerin İl Emniyet Müdür Yardımcıları katıldı.

Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine yönelik 6222 sayılı Kanun’a dair uygulamalar ile karşılaşılan aksaklıkların ele alındığı çalıştayda, Türkiye Futbol Federasyonu Baş Hukuk Müşaviri Yardımcısı Hazer Akil, Temsilci İşleri Direktörü Baki Şahin, Stadyum ve Güvenlik Müdürü Cenk Cem ile İktisadi İşletme ve E-Bilet Departmanı Müdürü İbrahim Kılınç yer aldı.

Dursun Özbek: 6222 Sayılı Kanunla güvenlikte önemli ilerlemeler sağlandı

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Dursun Özbek, çalıştayla hedeflerinin spor güvenliğiyle ilgili konuları, tüm paydaşlarla masaya yatırıp, alınacak tedbirlerle ilgili yol haritasını belirlemek olduğunu belirterek, “Umuyoruz ki el birliğiyle tüm sorunların üstesinden geleceğiz” dedi.

Son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlarla sporda atağa kalktıklarını vurgulayan Özbek, “İnşa edilen salonlar ve statlar sayesinde eskiye oranla daha konforlu maçlar izleniyor. 6222 sayılı kanunla güvenlik konularında çok önemli ilerlemeler sağlandı. Tüm bu gelişmeler sonucunda özellikle seyirci sayısında artışlar yaşanmaya başlandı. Bundan sonraki hedefimiz bu artışın devamını sağlamak. Stat ve salonların tamamen dolmasını istiyoruz. Şeffaf çalışma anlayışıyla hızlı sonuçlar alınacağından eminim” diye konuştu. Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Sepil ise sporun daha düzenli ve geniş kitlelerce izlenmesi için bir araya geldiklerini dile getirdi.

Cüneyt Ünal: Sporda şiddet yüzde 25 azaldı

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanı Cüneyt Ünal ise sporda taraftarın önemine değinerek, “Sporda şiddetin yüzde 25 azaldığını, taraftar sayısının da yüzde 14 arttığını görüyoruz. 600 bin civarında taraftar artışı var. İş birliği içinde etkin tedbirleri alırsak, şiddet olaylarının sayısı azalırsa tribüne gelen seyirci sayısı da artarsa işimizi iyi yapmışız demektir. Bundan sonra daha iyisini nasıl yaparız onun çalışmasını gerçekleştireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Çalıştayda ayrıca; kulüplerin, sporda şiddetin önlenmesi noktasında ilgili tüm paydaşlarla ortak hareket hususları, karşılıklı beklentileri, il ve ilçe spor güvenlik kurullarıyla ilgili yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri, stat içi ve dışı güvenlik tedbirlerinin yanı sıra özel güvenlik konusunda fikir alışverişi yapıldı.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*