Spor Toto Süper Lig Oyuncu AraştırmasıGolün adresi yabancılar

Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısında toplam 179 yabancı oyuncu forma giydi (TC vatandaşlığına geçenler de yabancı kategorisinde varsayılmıştır). Ligde oynayan 413 oyuncu arasında yabancıların oranı yüzde 43.3’ü buldu. Yabancı oyuncuların oynama süreleri ise bu rakamın da üzerinde. Lejyonerlerin sahada kalma süresi toplamda 149 bin 122 dakikaya ulaştı ki, bu da toplam sürenin yüzde 49.2’sine tekabül ediyor.

Yazı: Mazlum Uluç

Peki, toplam sürenin neredeyse yarısını ele geçiren yabancı oyuncuların toplam gol içindeki oranı nedir? Yabancı oyuncular, ilk yarıda atılan toplam 406 golün 245’ini kaydetti. Bu rakamların oransal karşılığı ise yabancı oyuncuların ligimizde atılan gollerin yüzde 60.3’üne imza koyduğunu gösteriyor. Yani yabancıların oynama süreleri ile attıkları gol arasında yüzde 10’luk bir pozitif fark bulunuyor. Zaten bu farkı gol krallığı listesindeki isimlerden de anlamak mümkün.

Peki, buradan hareketle “takımları yabancı oyuncular sırtlıyor” gibi bir sonuca varmak mümkün mü? Bu soruya kolayca “evet” cevabı vermek o kadar da kolay değil. Öyle olsaydı, yabancı oyuncularının gollerinin yüzde 90.4’ünü kaydettiği Mersin İdman Yurdu’nun ligin sondan ikinci sırasında bulunmaması gerekirdi. Keza bu listede ikinci sırada yer alan Bursaspor’un da ligdeki sıralaması 14.’lük olamazdı.

En çok yabancı Bursaspor’da

Sezonun ilk yarısında en fazla yabancı oynatan kulüp Bursaspor oldu. Yeşil-beyazlı takımda tam 13 yabancı oyuncu forma giydi. Bursaspor’u 12’şer yabancı oyuncu oynatan Gençlerbirliği, Fenerbahçe, Antalyaspor ve Osmanlıspor takip etti. Eskişehirspor ve Çaykur Rizespor’da 11’er, Mersin İdman Yurdu ve Torku Konyaspor’da 10’ar, Medicana Sivasspor, Beşiktaş, Trabzonspor, Galatasaray, Kasımpaşa ve Gaziantepspor’da 9’ar, Akhisar Belediyespor ve Kayserispor’da 8’er, Medipol Başakşehir’de ise sadece 6 yabancı oyuncu forma giydi. Sezonun ilk yarısını 29’ar puanla tamamlayan Başakşehir ve Akhisar Belediyespor sanki “Bu işler fazla yabancı oyuncu olmasa da olabilir” der gibiydi.

Gençlerbirliği çelişkisi!

Yabancı oyuncu sayıları bize tek başına fazla bir anlam ifade etmiyor aslında. O yabancıların ne kadar süre aldığı daha önemli bir veri. Bu noktada oyuncuların aldıkları süreler üzerinden gidersek, Gençlerbirliği’nde maçların 63.4’ünde yabancı oyuncuların süre aldığını görüyoruz ki, kadrosunda çok sayıda altyapı oyuncusunu da barındıran Başkent ekibi için bu durum ciddi bir çelişki gibi duruyor.

Yabancı oyuncularına en fazla sahada kalma şansı tanıyan ikinci kulüp ise yüzde 60.1’lik oranla Kasımpaşa. Bursaspor da yüzde 58’lik oranla yabancılar lehine oldukça yüksek bir rakama sahip.

Medipol Başakşehir’de ise yabancı oyuncuların aldıkları sürelerin toplam süreye oranı yüzde 31.2 ile sınırlı. 11 yabancı oynatan Eskişehirspor, buna karşılık bu oyuncuları toplam sürenin yüzde 42.3’ü kadar sahada tutabilmiş ki, bu da lejyonerlerinden ne kadar düşük verim aldığının bir göstergesi. Galatasaray ve Osmanlıspor da yüzde 42.5 sahada kalma oranıyla yabancı oyuncularını nispeten az kullanan takımlar olarak göze çarpıyor.

En verimlisi Mersin İdman Yurdu

Yabancı oyuncuların sahada kalma oranları ile attıkları gol oranlarını karşılaştırdığımızda lejyonerlerinden en fazla verimi Mersin İdman Yurdu’nun aldığını söylemek mümkün. Akdeniz ekibinde sahada kalma oranları yüzde 53.5 olan yabancı oyuncuların gollerin yüzde 90.4’ünü attıklarını görüyoruz ki, aradaki makas lejyonerlerin lehine yüzde 37’yi buluyor.

Şampiyonluk için çekişen iki takımdan Fenerbahçe’de toplam sürenin yüzde 55.4’ünü alan yabancı oyuncular, gollerin ise yüzde 81.4’ünü atmış durumda. Beşiktaş’ta ise tam bir yerli-yabancı dengesi göze çarpıyor. Yabancıların toplam süredeki karşılığı yüzde 51.2 olurken, attıkları gollerin oranı da yüzde 49.

Yabancı oyuncuların attıkları gol oranlarının oynadıkları ortalama süreden daha düşük olduğu takımların sayısı da az değil. Eskişehirspor’da sürenin yüzde 42.3’ünü alan lejyonerler, gollerin yüzde 35.2’sini kaydedebilmiş. Daha dikkat çekici olan ise Galatasaray’ın lejyonerleri. Aldıkları sürenin oranı yüzde 42.5, atabildikleri gollerin oranı ise yüzde 34.2. Bu durum Galatasaray’ın gol yollarında yabancı oyuncularından yeterli katkıyı almadığını net bir biçimde ortaya koyuyor.

Kasımpaşa’daki yüzde 60.1’lik oynama oranına karşılık yüzde 47.8’de kalan gol oranı ise takımın hücumdaki yapılanmasıyla direkt alâkalı. Çünkü Kasımpaşa’nın forvet hattında ağırlıklı olarak yerli oyuncular forma giyiyor.

Çaykur Rizespor ise Kweuke’nin bütün golcülüğüne karşılık diğer yabancılarından gol katkısı olamayan bir takım olarak göze çarpıyor. Yeşil-mavililerde yabancıların oynama oranı yüzde 51.3, gol atma oranı ise yüzde 45.8. Bu noktada ekside duran bir başka takım da Gaziantepspor. Santrforu Muhammet Demir olsa da hücum bölgesinde çok sayıda yabancı oyuncu kullanan kırmızı-siyahlılarda yabancı oyuncuların oynama oranı yüzde 51.6 iken gol oranı yüzde 41.1’de kalmış durumda ki en büyük eski bakiyelerden birini de onlar veriyor.

Not: Aşağıdaki tabloyu yüksek çözünürlüklü görmek için üzerine tıklayınız…
 


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*