Spor Toto Süper Lig Oyuncu AraştırmasıGurbet Kartalı

Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısında kulüplerin kendi altyapılarından yetiştirdiği oyuncu sayısı 27’de kalırken, yurtdışından gelip de ülkemizde oynayan Türk vatandaşı oyuncuların sayısı ise 65. Ligin ilk yarısında 232 yerli oyuncunun 18 takımda forma giydiği göz önüne alındığında, gurbetçilerin payı yüzde 28’e tekabül ediyor.

Yazı: Mazlum Uluç

Kadrosunda en fazla gurbetçi oyuncu bulunduran iki kulüp ise 7’şer futbolcuyla Beşiktaş ve Gaziantepspor. Beşiktaş gurbetçilerin aldığı 5233 dakikayla bu alanda da liderliği elinde bulunduruyor. Gaziantepspor’un 7 gurbetçi oyuncusu ise ilk yarıda toplam 4270 dakika forma giydi.

Beşiktaş’ı liderliğe taşıyan kadronun içinde Avustralya’dan gelen Ersan Gülüm, Hollanda menşeli Oğuzhan Özyakup, Almanya kökenli Olcay Şahan ve Gökhan Töre ilk on bir oyuncuları olarak en çok sivrilen isimler. Oğuzhan 5, Olcay ve Gökhan da 3’er golle takımlarına önemli katkı sağladı. Daha çok kenardan gelen Cenk Tosun’un 5, Kerim Frei’ın 3 golü bulunuyor. Yedek kaleci Günay Güvenç ise bir maçta Beşiktaş’ın kalesini korudu. Bu arada eklemeden geçilmemesi gereken bir husus da ilk yarıda sakatlıkları nedeniyle forma giyemeyen Veli Kavlak ve Tolgay Arslan’ın da Beşiktaş’ın ideal kadrosunda görev alabilecek iki gurbetçi oyuncu olması. Beşiktaş’ın gurbetçileri, Millî Takımımız için de önemli roller üstlenmeye devam ediyor.

Listenin ikinci sırasındaki Galatasaray’da 6 gurbetçi oyuncu toplam 4426 dakika oynadı. Almanya altyapısından yetişen Hakan Balta 16 maçta 1336 dakikayla, Yasin Öztekin ise 16 maçta 1227 dakikayla takımın en fazla görev yapan oyuncuları arasında üst sıraları aldı. İki oyuncu da Millî Takımımız için önemli isimler olmayı sürdürüyor. Sinan Gümüş, Tarık Çamdal, Jem Paul Karacan ve Koray Günter ise ilk yarıda çok fazla forma şansı yakalayamadı.

6 gurbetçi oyuncusu 4270 dakika oynama fırsatı bulan Kayserispor, gurbetçi oyunculara en fazla fırsat tanıyan üçüncü takım oldu. Sarı-kırmızılı takımda Hollanda’da yetişen Ömer Bayram tüm maçlarda oynadı ve bir de gol attı. 15 maça çıkan Almanya menşeli Furkan Özçal da takımın en fazla forma giyen beşinci oyuncusu oldu. Fransa’dan gelen İbrahim Dağaşan ile Almanya kökenli Barış Özbek ve Sinan Bakış ise sezonun ilk yarısında bekledikleri kadar oynama fırsatı bulamadı.

7 gurbetçi oyuncusuyla Beşiktaş’la ilk sırayı paylaşan Gaziantepspor’da bu oyuncular ilk yarıda 4207 dakika forma şansı elde etti. Takım kaptanı Almanya kökenli Elyasa Süme, 15 maçta 1291 dakika oynayarak ekibin en çok forma giyen üçüncü ismi oldu. 15 maçta 1185 dakika oynayan Erdem Şen ve 17 maçta 930 dakika şans bulan Orkan Çınar da dikkat çeken diğer gurbetçi oyunculardı. Mustafa Durak, Muhammet İldiz, Ferhat Ayaz ve Emre Nefiz de Gaziantepspor’un yararlandığı diğer gurbetçilerdi.

Bir de gurbetçilerden en az faydalanan takımlar vardı. Mersin İdman Yurdu, kadrosunda gurbetçi oyuncusu bulunmayan tek takım olarak dikkat çekerken, Medicana Sivasspor’da Hakan Özmert 7 maçta 341, Gençlerbirliği’nde de Guido Koçer ve Ferhat Görgülü toplam 377 dakika sahada kalabildi.

Not: Aşağıdaki tabloyu yüksek çözünürlüklü görmek için üzerine tıklayınız…
 


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*