TFF 

Süper Lig Hakem ve Yardımcı Hakem Yaz Semineri sona erdi

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu tarafından 06-08 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 2018-2019 Sezonu Süper Lig Hakem ve Süper Lig Yardımcı Hakem semineri bugün sona erdi.

NG Sapanca Otel’de düzenlenen seminerin üçüncü gününde yapılan kapanış törenine TFF Başkanvekili Ali Dürüst, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, Tahkim Kurulu Başkanı Halit Fahri Gültekin, MHK Üyeleri ve hakemler katıldı. MHK Başkanı Yusuf Namoğlu tarafından öne çıkan kararlar, uygulamalar, kurallar ve VAR ile ilgili bir sunum yapıldı.

Ali Dürüst: Türk futbolu için hepiniz birer değersiniz

Sunumun ardından düzenlenen törende TFF Başkanvekili Ali Dürüst, hakemlere destek mesajı verdiği konuşmasında şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnanıyorum ki, Sapanca semineri siz değerli hakemlerimize büyük katkılar sağlayacak ve başarılı bir sezon geçireceksiniz. Sizlerle bu seminerde bir arada olmak sizlere verdiğimiz desteğin en büyük göstergesi. Biz Futbol Federasyonu olarak hakemlerimizin performansının en yükseğe çıkması için elimizden gelen bütün çabayı gösteriyoruz. Sizlere güvenimiz tam ve Başkanımız Yıldırım Demirören ve Yönetim Kurulumuz sizler için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.      

Profesyonel hakemlikten sonra Avrupa’nın bir çok liginden önce VAR sistemine geçtik.  VAR Türk futbolu için geldi ama VAR’ın en büyük faydası siz hakemlerimizi rahatlatması olacaktır. Özellikle Türk futbolunda devrim yaratacağına inandığımız VAR sisteminin sizlerin üzerindeki baskıyı azaltacağına inanıyoruz.   

Gerekli teknik alt yapı mükemmel şekilde kuruldu. Riva VAR Merkezi Türk futbolunun ve sizlerin hizmetine sunuldu. Merkeze maksimum sayıda kamera görüntüleri iletiliyor ve bunun ilk testini de Süper Kupa’da yaşadık. Sizler 180 maçlık çalışmalar yaptınız ama ilk maçtan gördük ki futbol ailesinin VAR’a adapte olmak için 4-5 hafta’ya ihtiyacı olacaktır. Kulüplerimizin destek olacağından, sizlere anlayış göstereceğinden eminim.

VAR insan hatasını azaltacak, adalet kuşkusunu ortadan kaldıracaktır. Fakat mutlaka bu sisteme rağmen de hatalar olacaktır. Bu nedenle siz değerli hakemlerimizin tam bir takım ruhuyla bu sezonu geçirmenizi temenni ediyoruz. Kamuoyunda daima ‘hakem yalnızdır’ algısı vardır. Hiç merak etmeyin, sizler hata yapsanız da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hep yanınızdayız ve arkanızdayız. Hata yapmaktan korkmayın.

Her ne kadar eleştiri okları siz hakemlerin üzerinde olsa da Türk hakemliğinin her geçen yıl büyük aşama kaydettiğini görmemek körlük olur. Sizler Dünya Kupası başta olmak üzere önemli organizasyonlarda maçlar yönetip bizleri gururlandırdınız. Buradan başta Cüneyt Çakır hocamıza, yardımcıları Bahattin Duran ve Tarık Ongun arkadaşlarımıza Dünya Kupası performansları için ve bizleri en iyi şekilde temsil ettiklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Türk futbolunun daha fazla Cüneyt Çakırlar’a ihtiyacı var, zaten onlar da bu salonda.

Ümit ediyorum bu sezonla birlikte hepinizin performansı daha da yükselecek. Hakemlik mesleğinin kaderi belli, övgü de eleştiri de bu işin doğasında var. Futbol hatalar oyunu, hepimiz hata yaptık, yapıyoruz. Bunun altında kasıt aramamak lazım. Ben de kulüp yöneticiliği yaptım, sizleri kritik ettim. Ama kasıt hiçbir zaman aramadım. Nasıl oyuncum formsuz ise hakemlerin de formsuz olduğunu düşündüm, formda olmasını bekledim.

Şunu özellikle anlatmak istiyorum. Her ortamda da bunları söylüyorum. Federasyon’da görev yaptığım 3 yılda sizleri daha yakından tanıdım, teknik olarak çok üst düzey olduğunuzu gördüm, gururlandım. Hakemlik kariyerinizi kritik etmek benim haddim değil ama sizleri yakından tanıdıkça kişiliğinize baktığım vakit, hepinizdeki o pırıltıyı gördüm ve gurur duydum. Türk futbolu adına hepiniz bir değersiniz ve hakemlik camiası Türk futbolunun ilerisinde. Onun için Türk futbolu sizlerden çok şey bekliyor.

Bu sezon futbol ailesine genel olarak hakim olan sağduyu ortamı sizlerin de katkısı ile olumlu olacaktır. Tek temennim daima sağduyunun galip gelmesi ve sizlerin de sadece maçlarınıza odaklanmanız. Yeni sezonun yeni umutlarla hepimize güzellikler sunmasını diliyorum. Allah yolunuzu açık etsin.”

Yusuf Namoğlu: Türk hakemliğinin Avrupa’daki çıkışı sürüyor  

Seminerde öncelikle Video Yardımcı Hakem sistemiyle ilgili değerlendirmede bulunan MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, VAR’ın uygulanmaya konulan ülkelerde pozitif etkilerini gördüklerini söyledi.

Dünya Kupası’nda 64 müsabakanın oynandığını, 455 sessiz kontrol yapıldığını aktaran Namoğlu, “Dünya Kupası’nda VAR yokken hakemler yüzde 95,06 başarı sağladı, VAR devreye girdiği için bu oran yüzde 99,35’e çıktı. Toplamda 18 verilen karar değiştirildi, ayrıca Moskova’da 29 penaltı verildi, penaltıların 9’unu VAR hakemleri verdi, bir önceki Dünya Kupası’nda Brezilya’da 12 penaltı verilmişti, yani bu, Moskova’da penaltı oranının arttığını göstermektedir” diye konuştu.

Namoğlu, İtalya’da uygulanan VAR sistemi sayesinde ise faullerde bir önceki yıla göre yüzde 8,8 azalma meydana geldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Sarı kartlarda bir önceki yıla göre yüzde 14,7 azalma, kırmızı kartlarda yüzde 6,4, penaltılarda yüzde 4,3 artış meydana geldi. Aldatmalarda yüzde 43 azalma meydana geldi. Maçta kaybolan süre olmadığını, oynanan sürenin de bir önceki yıla göre 48 saniye daha fazla olduğu gerçeği var. Bu bakımdan VAR’ın uygulanmaya konulan ülkelerde pozitif etkileri olduğunu görüyoruz. Temennimiz, gelecek yıl sonunda pozitif rakamlarla kamuoyunun önüne çıkabilmemiz. Bu konuda hakem arkadaşlar sürekli eğitiliyor, onlara devamlı aktarılıyor. Standarda doğru gidebildiğimiz takdirde birtakım dalgalandırmaları ortadan kaldıracağız” dedi.

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu kapanış konuşmasında ise MHK Eğitim Danışmanlığı görevinden ayrılan Roberto Rosetti’ye teşekkür ederken şu ifadeleri kullandı:

“Sizlere 2 yıl boyunca dolu dolu bilgilerini aktardı. Sizlerle bütünleşti, iyi bir dost olduk. Dostumuzun UEFA Hakem Komitesi’nin başında olmasının, bizler, ülkemiz, hakem arkadaşlarımız ve Avrupa futbolu için iyi olacağını düşünüyorum ve başarılar diliyorum. Dünya Kupası’nda görev yapan Cüneyt Çakır ve ekibi ile diğer arkadaşlarımız, yeni sezonda şu ana dek 16 tane Uluslararası müsabaka aldılar. Bu da Avrupa’da Türk hakemliğinin çıkışının devam ettiğini gösteriyor. Hakemlerimiz seminerde üç gün eğitimlerden geçti. Şimdi sıra bunun sahaya yansımasında. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Yıldırım Demirören ve Yönetim Kurulu bizlere maddi ve manevi her şeyi sunuyorlar. Bizlerin görevi de daha başarılı müsabakalar çıkarmak. İnanıyorum bunu hep beraber başaracağız. Sizler sahada başaracaksınız, VAR hakemleri VAR odasında başaracak. Yeni sezonda hepinize gönülden başarılar diliyorum.”

0&&parent.frames.length) {
d=parent.frames[n.substring(p+1)].document;
n=n.substring(0,p);
}
if(!(x=d[n])&&d.all) x=d.all[n];
for (i=0;!x&&i<d.forms.length;i++)
x=d.forms[i][n];
for(i=0;!x&&d.layers&&i<d.layers.length;i++)
x=FindObject(n,d.layers[i].document);
if(!x && document.getElementById)
x=document.getElementById(n);
return x;
}

var ctl01CurrentIndex = -1;

var ctl01m = new Array(); // medium
var ctl01b = new Array(); // big
var ctl01i = new Array(); // info

function ctl01Show(index){
if (index ctl01m.length – 1) return;
ctl01ShowMain(index);
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}

function ctl01ShowMain(index){
ctl01CurrentIndex = index;
FindObject(‘ctl01imgMain’).src = ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01m[index];
FindObject(‘ctl01imgMain’).alt = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl00_MPane_m_248_1079_ctnr_m_248_1079_ctl00_ctl01_lblExp’).innerHTML = ctl01i[index];
FindObject(‘ctl01aImg’).href= ‘/Resources/TFF/FileGallery/’ + ctl01b[index];
}
// –>


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*