UEFA U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası 2 Temmuz’da Antalya’da başlıyor

Türkiye’nin tarihinde ilk kez düzenleyeceği UEFA U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası için geri sayım başladı. 2-14 Temmuz 2012 tarihleri arasında yapılacak UEFA 19 Yaş Altı Kadınlar Avrupa Şampiyonası, Antalya’da düzenlenecek.

UEFA 19 Yaş Altı Kadınlar Avrupa Şampiyonası, hem kadın futbolumuzun sportif açıdan gelişimi, hem de futbolu kadınlara sevdirme ve onları bu spora teşvik etme bakımından büyük önem taşıyor.

Aynı zamanda ülkemizin kadınlar futbolunda ev sahipliği yapacağı ilk uluslararası turnuva olma özelliğini de taşıyan bu şampiyonada Türkiye’nin yanı sıra, kategorisinde Avrupa’nın en iyi 7 takımı, son yıllarda kalitesi ve kamuoyu tarafından ilgisi artan kadın futbolunun gelecekteki yıldızlarının yer alacağı bu turnuvada sahne alacak.

4 stadyumda 15 karşılaşma

A Grubu’nda yer alan Türkiye, Danimarka, Portekiz, Romanya ile B Grubu’nda boy gösterecek İngiltere, İspanya, Sırbistan ve İsveç, grup maçları sonunda ilk ikiye girerek yarı finale, buradan da kupaya uzanmak için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girecek.

Toplam 15 karşılaşmanın oynanacağı turnuvaya, Mardan Spor Kompleksi Mardan-1 ve Mardan-2  Stadyumları ile Wow Futbol Merkezi Topkapı Stadyumu ve Titanic Hotel Futbol Sahası ev sahipliği yapacak.

Final 14 Temmuz’da Mardan’da

Mardan Spor Kompleksi’nin içinde yer alan ve 7938 kapasiteli Mardan-1 Stadyumu’nda ikisi Türkiye’nin olmak üzere 3 grup müsabakası, bir yarı final ve final maçı oynanacak.

Mardan Spor Kompleksi’nde yer alan bir diğer saha olan ve 1173 koltuk sayısına sahip Mardan-2 Stadyumu, biri Türkiye’nin olmak üzere toplamda 3 grup karşılaşmasına sahne olacak.

Sezon öncesi ve arasında birçok kulübün hazırlıklarını sürdürdüğü WOW Futbol Merkezi’nin bünyesinde yer alan ve 2008’de yine Antalya’da düzenlenen UEFA 17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nın ev sahibi stadlarından biri olan, 572 kişiye kapılarını açabilen Topkapı Stadyumu’nda ise 3 grup karşılaşması ile bir yarı final maçı oynanacak.

Antalya şehir merkezinin 12 km doğusunda yer alan Lara Plajı’nda bulunan 378 kapasiteli Titanic Hotel Futbol Sahası ise şampiyonadaki 3 grup karşılaşmasına ev sahipliği yapacak.

4 ülke ilk kez katılıyor

Ev sahibi Türkiye ile Portekiz, Romanya ve Sırbistan’ın da tarihlerinde ilk kez finallerde mücadele edecek olması hiç kuşku yok ki şampiyonaya farklı bir soluk getirecek.

1993 yılından beri Türkiye Futbol Federasyonu tarafından resmen uygulamaya konan kadın futbolu, her yıl üstüne koyarak daha da ileri bir seviyeye geldi. Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı 72 kadın futbol takımı ile 1500 lisanslı kadın futbolcu bulunmakta. Bunun yanı sıra UEFA’nın son derece önem verdiği ve TFF’nin de 2007’den beri üyesi olup 4 yıl içerisinde 5 yıldıza ulaşan Grassroots etkinlikleri kapsamında da futbol oynayan kadın sayısı 40.000 civarında.

U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Sayfası İçin Tıklayınız…


Kaynak :www.tff.org Resmi siteden Alintidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*